INFO - Kielce
Gazeta Wyborcza

Tuż obok Urzędu Wojewódzkiego taksówka zderzyła się w środę z autobusem miejskim. Sześciu pasażerów zostało rannych.

Wypadek wydarzył się kilka minut przed godz. 14 na alei IX Wieków Kielc. Kierowca poloneza wyjeżdżając z ulicy Nowy Świat w aleję IX Wieków prawdopodobnie próbował wymusić pierwszeństwo przejazdu. Uderzył w niego jadący w kierunku ronda autobus MPK linii nr 35, którym podróżowało kilkudziesięciu pasażerów. - Kierowca autobusu musiał gwałtowanie zahamować. Nie wytrzymały uchwyty wewnątrz autobusu, których trzymali się pasażerowie. Kilku zostało rannych - mówi Dariusz Włodarczyk, dyspozytor zajezdni autobusowej MPK przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach.

Rannych pasażerów zabrało pogotowie. Ich obrażenia nie wyglądały na bardzo poważne, nikt nie stracił przytomności. Jedna osoba trafiła na izbę przyjęć Szpitala Miejskiego. Po opatrzeniu została wypuszczona do domu. Czterech pasażerów przewieziono na oddział ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Według lekarza dyżurnego część miała złamane kończyny, ale ich stan był dobry. Wśród rannych było też trzyletnie dziecko, które zawieziono do szpitala dziecięcego na Langiewicza w Kielcach. Po opatrzeniu przez lekarza rodzice zabrali je do domu.

- Autobus wymaga naprawy. Ma rozbity przód i uszkodzone uchwyty dla pasażerów - mówi Dariusz Włodarczyk. Kierowca poloneza wyszedł z wypadku bez szwanku.

Jeśli to kogoś interesuje to dodam że chodzi o Solarisa Urbino12 z 2001r.

     

  JRG Straży Pożarnej - ul. Grunwaldzka
Nowa jednostka Straży Pożarnej
Przy ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach w sąsiedztwie Szpitala Neuropsychiatrycznego powstanie nowa siedziba strażackiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer trzy. Informację o przekazaniu przez miasto działki pod budowę strażnicy potwierdził Radiu Kielce Jerzy Mielnik zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji kieleckiego magistratu. Z zaproponowanej przez miasto działki zadowolony jest Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach brygadier Grzegorz Jankowski. Jak powiedział miejsce, gdzie ma powstać strażnica jest idealne.

Radio Kielce

  Oddział Psychiatryczny na Stadionie - ul. Kusocińskiego
Nowoczesne Centrum dla chorych psychicznie
12-09-2006

Pod koniec 2007-ego roku powstanie na terenie kieleckiego stadionu leśnego nowoczesne centrum medyczne dla chorych psychicznie. Dziś dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego podpisał z szefami firm budowlanych umowę na realizację tego projektu.
„Mam nadzieję, że na Boże Narodzenie przyszłego roku pacjenci z obecnego Szpitala Neuropsychiatrycznego będą leczeni w komfortowych warunkach ” –stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce odpowiedzialny za tę inwestycję dyrektor Szpitala wojewódzkiego, Jan GIERADA.
Nowy szpital będzie posiadał 110 łóżek oraz odrębne poradnie. Obecne dwa budynki przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach zostaną gruntownie wyremontowane. Zainstalowane tam też zostaną wszystkie media oraz kotłownia. Dobudowany zostanie również nowy obiekt, tak by całość spełniała wymogi unijne – tłumaczył dyrektor GIERADA.
Koszt inwestycji oraz wyposażenia nowego szpitala przekroczy 13 milionów złotych. Do tej pory zarząd województwa przekazał na ten cel niecałe 3-y miliony. Pozostałej części środków poszukamy wśród unijnych dotacji – zakończył dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Kielcach.

Źródło: Radio Kielce

  Oddział Psychiatryczny na Stadionie - ul. Kusocińskiego
Kielce dnia 04.09.2006
EZ/ZP/66/06

DO WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

dot. przetargu nieograniczonego na „przebudowę i rozbudowę istniejących dwóch budynków powojskowych nr 3 i 20 ze zmianą sposobu użytkowania na budynki szpitala i przychodni psychiatrycznej” dla potrzeb Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
BZP nr 184 pozycja 37550 z dnia 20.07.2006 r.

W ślad za ogłoszonym postępowaniem, Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach ul. Grunwaldzka 45 zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z dn. 29.01.2004 r. Prawo zamówień Publicznych (Dz. U. 19 poz. 177 ze zm.) zawiadamia o wyborze oferty:

KONSORCJUM BUDOWLANE
„STADION”
Lider Gabriel Wójcik
ul. Rajtarska 75
25-133 Kielce

Cena brutto oferty: 13.975.269,41 zł
Słownie: trzynaście milionów dziewięćset siedemdziesiąt pięć tysięcy dwieście sześćdziesiąt dziewięć 41/100.
Uzasadnienie: wpłynęła jedna oferta niepodlegająca odrzuceniu.P.S.
Instalacje elektryczne: PUT Instal-Serwis Sp. z o.o. Kielce

     

  Oddział Psychiatryczny na Stadionie - ul. Kusocińskiego
Szpitale otrzymają dodatkowe pieniądze na inwestycje.

Kilka szpitali otrzyma dodatkowe pieniądze na inwestycje - taką decyzję podjął Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Milion złotych przeznaczono na kontynuację prac przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach - powstaje tam nowa siedziba Oddziału Psychiatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. 400 tysięcy złotych na zakup sprzętu medycznego dostał szpital w Czerwonej Górze. "Pieniądze na podobny cel przekazujemy też dla Szpitala Dziecięcego. Ponad 320 tysięcy złotych wystarczy m.in na zakup aparatu do znieczulenia, inkubatora i respiratora" - poinformował członek zarządu Marek Gos.(...)

http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=7235

  Oddział Psychiatryczny na Stadionie - ul. Kusocińskiego
Nowa droga do psychiatrii na Stadionie

Droga dojazdowa do oddziału psychiatrycznego na Stadionie coraz bliżej. Ogłoszono już przetarg na budowę, prace rozpoczną się najpóźniej w październiku.
- Budynek jest gotowy i można byłoby go otworzyć nawet dzisiaj. Brakuje tylko drogi. Kiedy ją wybudujemy, obiekt zacznie działać - tłumaczy Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Chodzi o budynek na Stadionie, w którym ma mieścić się oddział psychiatryczny. Obiekt w dużej części był budowany od podstaw, ale również remontowano go. Wszystkie prace zakończono jesienią ubiegłego roku, ale jedyny problem stanowił fatalny stan drogi dojazdowej. Przez to nie można było przenieść tam pacjentów.

Teraz ma to się zmienić. Inwestycję wspólnie pokryje miasto Kielce, urząd marszałkowski, szpital oraz archiwum, które również tam ma siedzibę. Wykonawca drogi ma być znany w październiku, dyrektor Gierada liczy, że zaraz potem mają ruszyć prace. - Mamy już umowę na budowę przekładek kanalizacji i elektryki, będzie to nas kosztować 560 tys. zł - mówi dyrektor.

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6960638,Nowa_droga_do_psychiatrii_na_Stadionie.html

  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.
Chirurgia naczyń w Kielcach
27-09-2006, 20:51:18

Dwie skomplikowane operacje udrożnienia i rekonstrukcji naczyń tętniczych kończyn dolnych wykonali dziś wspólnie lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz Kliniki Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie. Chcemy sprawić, by więcej tego typu zabiegów dokonywanych było w Kielcach – zapowiedział ordynator oddziału chirurgii szpitala zespolonego, profesor Stanisław Głuszek.
Chirurg dodał także, że marzy o wznowieniu funkcjonowania ośrodka chirurgii naczyń w Kielcach. „Od lat dążymy do zbudowania kardiochirurgii oraz do rozwoju Świętokrzyskiego centrum Kardiologii. Nie uda się tego zrobić bez poszerzenia działalności z zakresu chirurgii naczyń” – ocenił profesor Głuszek.

Źródło: Radio Kielce

  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.

Remont oddziału neurologii zakończony

Komfortowo wyposażone sale operacyjne, pokoje z łazienkami i nowa aparatura. Oddział neurochirurgii w Szpitalu Zespolonym w Kielcach został odnowiony. To właśnie na nim operuje się m.in. najcięższe przypadki guza mózgu.

Jasne kolorowe ściany, wymieniona instalacja i nowe łóżka. Po trzech miesiącach gruntownego remontu oddział neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wygląda jak nowy. Do wyremontowanych pomieszczeń przeniesiono już pacjentów, którzy z ulgą przyjęli zakończenie prac.

Remont był konieczny bo odrapane ściany w salach i korytarzu straszyły pacjentów. Ale nie skończyło się na malowaniu ścian. To co najbardziej cieszy to dwa nowe urządzenia, o które wzbogacił się oddział. Pierwsze umożliwia laparoskopowe operacje kręgosłupa i głowy. Drugie przeznaczone jest do udrażniania naczyń krwionośnych w mózgu.

Dzięki niemu operujący, każdy swój ruch może obserwować na monitorze. Lekarze mają już za sobą pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowego sprzętu. Co roku przeprowadza się tu ponad 1000 operacji. Ale potrzeby szpitala są jeszcze większe.

Remont szpitala kosztował prawie 650 tys zł. Dużo więcej trzeba było zapłacić za wyposażenie sal operacyjnych. Tylko aparat do nawigacji to koszt 1,5 mln zł.
http://ww2.tvp.pl/1496,20070105441867.strona

  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.
Zastawki serca wszczepiane będą w Kielcach
Artykuł dodany: 2009-01-05 14:46:57, ostatnia aktualizacja: 2009-01-05 14:50:15

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach dostanie w tym roku z Ministerstwa Zdrowia pieniądze na wszczepianie zastawek serca. Dotychczas zabiegi te wykonywano w Kielcach tylko w sytuacjach, kiedy pacjent nie przeżyłby transportu do innego ośrodka. W tym roku ma być inaczej.
Ministerstwo da pieniądze na wykonanie 39 operacji, a jeśli zajdzie taka potrzeba - będą także dodatkowe środki.
Jan Gierada, dyrektor szpitala mówi, że dla pacjentów oznacza to, iż w Kielcach wykonywane będą praktycznie wszystkie operacje na otwartym sercu. Tym samym chorzy nie będą musieli jeździć do Krakowa, Zabrza lub innych ośrodków kardiologicznych.
W zeszłym roku, w kieleckim szpitalu, mimo braku umowy z ministerstwem wykonano 9 operacji wszczepienia zastawki. Koszt jednego zabiegu wynosi około 19 tysięcy złotych. Szpital zwrotu poniesionych kosztów będzie domagał się na drodze sądowej.
Ministerstwo w zeszłym roku nie podpisało umowy na wszczepianie zastawek ze szpitalem wojewódzkim, ponieważ kardiochirurgię otworzono tam w marcu. Urzędnicy z ministerstwa obiecywali, że na te zabiegi ogłoszą dodatkowy konkurs. Na obietnicach jednak wówczas się skończyło.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Zastawki-serca-wszczepiane-beda-w-Kielcach,932bc1fbdb9b5432b9694ffe02c12d1f.html

  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.
Nowy oddział rehabilitacyjny w kieleckim szpitalu

W poniedziałek na nowym oddziale rehabilitacyjnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach pojawią się pierwsi pacjenci. Nadzór Budowlany dopuścił właśnie do użytku budynek przy ulicy Kościuszki. Jego adaptacja i rozbudowa trwała od stycznia.

W nowych obiektach będzie mogło być leczonych równocześnie ponad 160 osób. Są tam 63 łóżka do rehabilitacji stacjonarnej i 100 miejsc dziennego pobytu.

Dla porównania, na obecnym oddziale rehabilitacyjnym, w budynkach na Czarnowie, jest tylko ponad 20 łóżek. Jan Gierada, dyrektor szpitala mówi, że dzięki nowym obiektom czas oczekiwania na rehabilitację w regionie znacznie się skróci.

Dyrekcja szpitala planuje także, by w nowych obiektach prowadzić rehabilitację osób po zabiegach kardiochirurgicznych. Obecnie są oni wożeni do Buska- Zdroju. Wyposażenie nowego oddziału, jak zaznacza Jan Gierada jest niezwykle nowoczesne. Pacjenci będą leczeni m.in w niskotemperaturowej komorze.

W podziemiach budynku zorganizowano parking dla pracowników. Całkowity koszt remontu i wyposażenia nowego oddziału wyniósł około 13 milionów złotych.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Nowy-odzial-rehabilitacyjny-w-kieleckim-szpitalu,2128d2ffd6867f00340eaab2a1c28fa0.html

  Kładka dla pieszych w pobliżu Szpitala
Radio Kielce:

Kładka dla pieszych nad ulicą Grunwaldzką w Kielcach w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego powstanie dopiero pod koniec 2010 roku.
Na przetarg, który ma wyłonić projektanta kładki wpłynęły tylko dwie oferty. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg- Piotr Wójcik poinformował, że tylko jedna z nich będzie rozpatrywana.
To już drugi przetarg, który został ogłoszony na wykonawcę projektu. Poprzedni został unieważniony, ponieważ wszystkie oferty zawierały błędy formalne.
Według założeń kładka ma mieć stalową konstrukcję o wysokości 5 metrów i dwie windy, które będą mogły przewozić osoby starsze i niepełnosprawne. Koszt przygotowania projektu, to 75 tysięcy złotych.

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
J. Gierada: "Budowa obiektów szpitalnych, może grudniu"
Aktualizacja: 2008-11-06 16:10:10

Nie powinno być już większych przeszkód do rozpoczęcia rozbudowy Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii i budowy nowych obiektów dla neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Dzisiaj odrzucono protest wniesiony do specyfikacji przetargowej przez jedną z firm. Tym samym dyrektor szpitala Jan Gierada liczy, że 14 listopada uda się rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć inwestycję. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i będzie sprzyjać pogoda budowy ruszą w grudniu.
Kardiochirurgia i neurochirurgia przy Szpitalu na Czarnowie, to jedyne tego typu oddziały w województwie. Jan Gierada zapewnia, ze po ich rozbudowie znacznie poprawią się warunki leczenia pacjentów.
Dyrektor nie ujawnia ile kosztować ma rozbudowa oddziałów. Liczy, że potrwa rok. Dofinansowanie z Unii Europejskiej na ten cel wyniesie ponad 33 miliony złotych.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,J-Gierada-quot-Budowa-obiektow-szpitalnych-moze-grudniu-quot,f145c2af2b58ff2c75c5f14b839a0bb0.html

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

AKTUALNOŚCI
3 grudnia 2008 - 13:06
Kielce > Kolejny rezonans w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

O rezonans magnetyczny i aparat RTG ze specjalnym ramieniem wzbogaci się Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Z rezonansu magnetycznego, wartości 6 milionów złotych, korzystać będą pacjenci Oddziału Kardiologii. Nowy sprzęt jest potrzebny w związku z rozszerzeniem działalności oddziału o kardiochirurgię. Natomiast aparat RTG z ramieniem „C” (wartość tego sprzętu to 300 tys. zł) stanowić będzie wyposażenie Bloku Operacyjnego Ortopedii. Obecnie szpital nie dysponuje takim sprzętem.
Pieniądze na zakup aparatury szpital wyłoży z własnego budżetu, będzie się też starał o pozyskanie dodatkowych funduszy na ten cel.

/bas/

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081203/AKTUALNOSCI/73007226

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Rozbudowa kardiologii i neurologii kieleckiego szpitala

Artykuł dodany: 2009-01-28 11:55:17, ostatnia aktualizacja: 2009-01-28 12:22:10
Rozbudowa Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii i budowa nowych obiektów dla neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach prawdopodobnie rozpocznie się już w marcu. Wszystko wskazuje na to, że uda się rozstrzygnąć drugi przetarg na wyłonienie wykonawców.
Najkorzystniejsze oferty złożyły firmy z Kielc i Warszawy. Pierwsza z nich będzie prawdopodobnie budować kardiochirurgię, druga neurochirurgię. Umowę z wykonawcą, jeśli oferty będą bez błędów i nie będzie innych przeszkód formalnych szpital podpisze w lutym.
Jan Gierada, dyrektor placówki na Czarnowie przypomina, że obiekty, które mają powstać będą jednymi z najnowocześniejszych w kraju.
Jeśli budowa kardiochirurgii i neurochirurgii rozpocznie się w marcu, zakończy się wiosną przyszłego roku. Koszt inwestycji wyniesie w sumie około 40 milionów złotych. 25 milionów pochodzić ma z Regionalnego Programu Operacyjnego.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Rozbudowa-kardiologii-i-neurologii-kieleckiego-szpitala,6ef064150ac4f8d27bb46dc7af55c209.html

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Kardiochirurgia i neurochirurgia rozbudują się
Artykuł dodany: 2009-03-03 16:29:23, ostatnia aktualizacja: 2009-03-03 16:38:03

W przyszłym tygodniu ma rozpocząć się rozbudowa kardiochirurgii i neurochirurgii w szpitalu na Czarnowie w Kielcach. Pierwszy przetarg na te inwestycje ogłoszony jesienią został unieważniony. Rozstrzygnięcie kolejnego oprotestowano, ale teraz inwestycje w końcu będzie można rozpocząć.
Andrzej Domański, z-ca dyrektora do spraw eksploatacyjno- ekonomicznych szpitala poinformował, ze umowa z wykonawcami i oddanie placu pod budowę ma odbyć się w poniedziałek. Kardiochirurgię wybuduje firma z Kielc, a neurochirurgię z Warszawy- przypomniał dyrektor.
Po rozbudowie liczba łóżek w szpitalu Wojewódzkim w Kielcach na neurochirurgii wzrośnie z obecnych 31 do ponad 50. Oddział wzbogaci się także o dwie nowoczesne sale operacyjne. Z kolei w nowych obiektach kardiochirurgii będzie około 20 łóżek szpitalnych i 15 tzw. wybudzeniowych, które pomagają zabezpieczyć podstawowe funkcje życiowe pacjentów- poinformował dyrektor Domański. Dodał, że inwestycje mają kosztować w sumie prawie 40 milionów złotych. Szpital dostał na nie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Kardiochirurgia-i-neurochirurgia-rozbuduja-sie,e36ad0786d8ccae8bfc6eecae16e9cc4.html

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Zmniejszy się kolejka oczekujących na chirurgii i neurochirurgii

Rozbudowa oddziałów kardiochirurgii i neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach rozpocznie się już w tym tygodniu. Dziś dyrekcja szpitala podpisała umowy z firmami, które wybudują obiekty. Dyrektor placówki na Czarnowie Jan Gierada podkreśla, że to bardzo ważna inwestycja dla regionu.
Rozbudowa oddziałów przyczyni się bowiem do skrócenia kolejek oczekujących na operację zarówno neurochirurgiczne jak i kardiochirurgiczne. W nowych obiektach będą po dwie sale operacyjne. Liczba łóżek na oddziale neurochirurgii z obecnych 30 wzrośnie do ponad 50. W nowych obiektach kardiochirurgii zaplanowano natomiast około 20 łóżek szpitalnych i kilkanaście tzw. wybudzeniowych, czyli podtrzymujących podstawowe funkcje życiowe pacjenta.
Bogdan Wasilewski wiceprezes zarządu GRUPY 3J, która ma budować oddział neurochirurgii zapewnia, że prace rozpoczną się natychmiast. Oddział kardiochirurgii rozbuduje natomiast kielecka firma Unimax.
Inwestycje mają kosztować około 40 milionów złotych. Szpital dostał na nie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakończenie inwestycji zaplanowano na maj 2010 roku.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Zmniejszy-sie-kolejka-oczekujacych-na-chirurgii-i-neurochirurgii,44ae75593e7fdbbb6f506862e32f4b30.html

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Wojewódzki Szpital Zespolony w gronie najlepszych
Artykuł dodany: 2009-04-03 14:04:34, ostatnia aktualizacja: 2009-04-03 14:16:11

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach dostał dziś certyfikat akredytacyjny. Oznacza to, że w placówce spełnione są określone wysokie standardy jakości opieki nad pacjentem. Certyfikat przyznano szpitalowi po raz trzeci na trzy lata. Barbara Kutryba z Centrum Monitorowania Jakości mówi, ż nie jest łatwo uzyskać dokument. Certyfikat posiadają 83 z 750 szpitali w kraju.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego- Jan Gierada uważa, że certyfikat potwierdza, że pacjenci w zarządzanej przez niego placówce mogą czuć się bezpieczni. Każdego roku jest ich coraz więcej. Dyrektor Gierda mówi, że w stosunku do 2007 roku, w ubiegłym roku, liczba pacjentów przyjętych w szpitalu wzrosła o 1800 osób, wykonano też ponad 1400 operacji więcej niż rok wcześniej.

W uroczystym przekazaniu certyfikatu wzięło udział ponad 100 osób. Byli przedstawiciele władz województwa, Kielc, dyrektorzy innych świętokrzyskich szpitali oraz załoga placówki na Czarnowie.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Wojewodzki-Szpital-Zespolony-w-gronie-najlepszych,9cb26bdfe8af3ae5246001601d802fb1.html

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Ruszyła rozbudowa szpitala wojewódzkiego

Ruszyły prace przy rozbudowie szpitala na Czarnowie. Ekipy budowlane wykonują teraz pierwsze prace ziemne, później zrobią fundamenty.

Ruszyły prace przy rozbudowie szpitala na Czarnowie. Ekipy budowlane wykonują teraz pierwsze prace ziemne, później zrobią fundamenty.

- Dopięliśmy swego, pacjenci będą teraz leczeni w znacznie lepszych warunkach - podkreśla Andrzej Domański, zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno-eksploatacyjnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Chodzi o rozbudowę dwóch oddziałów szpitalnych: kardiochirurgii i neurochirurgii. Na ten cel lecznica pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, rozbudowa ma kosztować blisko 40 mln zł. - Teren pod budowę będziemy przygotowywać do przyszłego tygodnia. Pod koniec sierpnia oddamy budynek w stanie surowym - zapowiada Jan Czechowski, kierownik budowy oddziału kardiochirurgii z kieleckiej firmy Unimax.

Rozbudowa obydwu oddziałów potrwa do połowy maja przyszłego roku. - Prace rozpoczęły się równocześnie, więc liczymy, że skończą się w tym samym terminie - zapowiada Domański. Potem szpital będzie wyposażał pomieszczenia. - Sprzęt medyczny w większości mamy, na pewno będziemy musieli dokupić część mebli - mówi wicedyrektor.
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6482102,Ruszyla_rozbudowa_szpitala_wojewodzkiego.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4815182

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Przy szpitalu na ulicy Grunwaldzkiej będzie nowy parking

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego zamierza jeszcze w tym roku wybudować duży parking przy ulicy Grunwaldzkiej w bezpośrednim położeniu dwóch placówek: szpitala wojewódzkiego i szpitala neuropsychiatrycznego.

Obecnie na części tego terenu jest niewielki parking prywatny i duża część terenu niezagospodarowanego. - Wspominałem już o pomyśle prezydentowi Kielc, Wojciechowi Lubawskiemu - miasto jest właścicielem gruntu - mówi Jan Gierada, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Kielcach. - Choć jeszcze nie rozmawialiśmy o konkretach, to jednak prezydentowi pomysł się spodobał. Wojciech Lubawski potwierdza słowa dyrektora.

- Parking z prawdziwego zdarzenia w tym miejscu jest niezbędny - mówi prezydent. - Poza tym, to też jest opłacalny interes. Myślę, że co do konkretów, to będę też rozmawiał z zarządem województwa, ale jestem gotowy na różne warianty: obiekt może budować szpital, województwo, może też i miasto. Parking liczyłby około 350-400 nowych miejsc postojowych. W optymistycznej wersji mógłby być gotowy na przełomie tego i przyszłego roku.

Szpital wojewódzki - jeżeli chodzi o miejsca parkingowe - jest kompletnie zakorkowany - tłumaczy Jan Gierada. - Nie tylko pacjenci nie mają gdzie postawić samochodu, ale wolnych miejsc brakuje także dla personelu. A w dodatku we wrześniu przejmujemy szpital neuropsychiatryczny i wówczas już zator byłby całkowity.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090529/POWIAT0104/761610198

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
WSZ bez pieniędzy na na przebudowę

13 i pół miliona złotych brakuje na budowę nowych obiektów dla neurochirurgii i kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Inwestycje są realizowane pełną parą. Mają kosztować ponad 40 milionów złotych, tymczasem na razie zagwarantowano na nie 27 milionów.

Dyrektor szpitala Jan Gierada tłumaczy, że jest to konsekwencja, tego, iż umowę na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego podpisano wówczas, gdy euro było znacznie tańsze niż obecnie. Od razu przeliczono wówczas pieniądze. Dyrektor twierdzi, że w podobnej sytuacji są inni realizujący inwestycje przy współudziale pieniędzy z RPO.

Środków na realizowanie inwestycji starczy do końca roku. Potem też się znajdą - zapewnia Marek Gos, członek Zarządu Województwa. Zaznacza, że sprawy nie można traktować w kategorii problemu, bo będzie to załatwione.

Dyrektor Jan Gierada liczy, iż NFZ zwróci szpitalowi kilkanaście milionów złotych za nadwykonania, które przeznaczone zostaną na budowę

Nowe obiekty neurochirurgii i kardiochirurgii mają być skończone do wiosny przyszłego roku.

http://www.radio.kielce.pl/page,,WSZ-bez-pieniedzy-na-na-przebudowe,592a05e9200bcba265564259f7c29b59.html

  Urząd Marszałkowski - nowa siedziba
Czy będzie nowa siedziba Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego ?
Świętokrzyski Urząd Marszałkowski chce wyprowadzić się z obecnie zajmowanych pomieszczeń do własnej siedziby. Członek Zarządu Województwa - Marek Gos podkreśla, że w związku z rozrastaniem sie urzędu potrzebne są nowe pomieszczenia. Przede wszystkim dla pracowników zatrudnionych w nowych komórkach, które będą się zajmować wykorzystywaniem unijnych funduszy. Marek Gos uważa, że nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego mogłaby powstać na działce zlokalizowanej między szpitalami: zakaźnym, a miejskim w Kielcach. Nieruchomość jest własnością miasta. Urząd Marszałkowski oferuje miastu w zamian budynek przychodni ortopoedycznej przy ulicy Karczówkowskiej. Wiceprezydent Kielc - Andrzej Sygut potwierdza, że miasto prowadzi rozmowy z samorządem wojewódzkim na temat zamiany nieruchomości. Jednak jego zdaniem, działka przy ulicy Kościuszki jest za mała, aby mógł tam powstać duży biurowiec z parkingiem. Andrzej Sygut powiedział, że Kielce przygotowały dwie inne propozycje dla Marszałka. Chodzi o nieruchomości przy ulicy Wrzosowej, lub Langiewicza. Wiceprezydent Kielc podkreśla, że miastu bardzo zależy na szybkim przejęciu obiektu przy Karczówkowskiej. Miałoby tam powstać, potrzebne w tym rejonie miasta przedszkole.

Radio Kielce

  Szpital Dziecięcy - ul. Langiewicza

Miasto da działkę, wyląduje helikopter

Będzie lądowisko dla helikopterów przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach. Miasto przekaże działkę, na której jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa.
Ostateczną decyzję w tej sprawie radni podejmą na najbliższej sesji. W uchwale znajduje się zapis, że miasto na rzecz marszałka województwa świętokrzyskiego, któremu podlega szpital, przekaże działkę przy ul. Mała Zgoda. - To otwiera nam drogę do budowy lądowiska. Teraz będziemy mogli starać się o pozwolenie na budowę - mówi Włodzimierz Wielgus, dyrektor szpitala dziecięcego, i dodaje: - Już jest przygotowywany projekt lądowiska. Chcielibyśmy, żeby prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku.

Jak ważne dla placówki jest lądowisko, nie trzeba przekonywać. Teraz dzieci wymagające natychmiastowej pomocy transportowane są do szpitala wojewódzkiego, a stamtąd dowożone karetką na Langiewicza. Inwestycja zostanie prawdopodobnie sfinansowana ze środków unijnych. - Na konkurs ministerialny chcemy złożyć projekt budowy oddziału ratunkowego razem z lądowiskiem dla helikopterów - mówi dyrektor Wielgus. Koszt budowy lądowiska szacuje się na blisko 1 mln zł.

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,5075540.html

  Szpital Dziecięcy - ul. Langiewicza
Helikoptery przy szpitaliku od przyszłego roku

Szpital dziecięcy w Kielcach jest prawie gotowy do budowy lądowiska dla helikopterów oraz dziecięcego oddziału ratunkowego. Obecnie jako jeden z nielicznych w kraju nie ma on ratownictwa medycznego zorganizowanego na europejskim poziomie. Na najbliższej sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego radni przekażą placówce działkę pod budowę lądowiska. Ostatnim krokiem będzie zdobycie unijnych środków na realizację projektu. Jeżeli starania o pieniądze zakończą się sukcesem, to helikoptery medyczne będą mogły lądować przy szpitalu dziecięcym od przyszłego roku. Teraz chore dzieci można dowozić tylko karetką, a to w niektórych sytuacjach może być niebezpieczne – mówi dyrektor szpitala Włodzimierz Wielgus: „W tej chwili transport lotniczy odbywa się niestety poprzez lądowiska szpitala wojewódzkiego na Czarnowie i stamtąd dopiero dziecko jest przewożone karetką R do naszego szpitala – jest to niepotrzebna strata czasu, bo to są bardzo cenne minuty, w ciągu których, jeśli podejmie się profesjonalną akcję ratowniczą, dziecko może być uratowane.” Lądowisko ma powstać na działce między szpitalem, a Liceum Ekonomicznym. Przekazało ją na rzecz samorządu województwa miasto Kielce – teraz przejęcie nieruchomości przez szpital jest już formalnością. Szpital ma skompletowaną dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji i złoży projekt do programu Infrastruktura i Środowisko.

http://www.kielce.pl/portal.php?aid=news&news=12082680094804b4e9f13ef

  Szpital Dziecięcy - ul. Langiewicza
Budowa centrum ratownictwa dziecięcego
Artykuł dodany: 2008-12-30 12:58:20, ostatnia aktualizacja: 2008-12-30 13:03:08

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach zostanie rozbudowany. Dyrektor placówki Włodzimierz Wielgus informuje, że po wielu latach oczekiwania wreszcie zostaną zrealizowane plany inwestycyjne.
W przyszłym roku rozpocznie się budowa centrum ratownictwa dziecięcego, w którego skład wchodzą m.in. oddziały urazowy oraz intensywnej terapii. Przy tej inwestycji konieczna jest również budowa lądowiska dla helikopterów, która również rozpocznie się w przyszłym roku.
Włodzimierz Wielgus zapewnia, że szpital ma już dokumentację i gotowy jest do rozpoczęcia inwestycji. Potrzebne są tylko pieniądze. A te, w przyszłym roku na pewno do szpitalika trafią, bo zarezerwowano je w budżecie województwa.
Budynek, w którym dziś mieści się szpital pochodzi z początku XX Wieku. Coraz częściej pojawiają się problemy ze spełnieniem norm i standardów wyznaczanych przez rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Jak mówi Włodzimierz Wielgus rozbudowa jest konieczna. W sumie inwestycja będzie kosztowała kilkadziesiąt milionów złotych.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Budowa-centrum-ratownictwa-dzieciecego,6c9ecccee854186320d12179e5b074d9.html

  Szpital Dziecięcy - ul. Langiewicza
Czy będzie nowy szpitalik dziecięcy

Do końca marca powinny zapaść decyzje, czy wybudowana zostanie nowa siedziba szpitala dziecięcego w Kielcach. Trwa analiza kosztów - tłumaczy Marek Gos, członek zarządu województwa.
Planowana dotychczas modernizacja i rozbudowa szpitala, kosztowałaby 80 milionów złotych.
Nie ma natomiast dokładnych wyliczeń, ile należałoby zapłacić za budowę nowej siedziby. Mogłaby ona powstać na działce przy Langiewicza, albo przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Marek Gos, odrzuca opinie, że decyzje w sprawie szpitala są odwlekane w czasie. Jak dodał dotychczas środki pomocowych na inwestycje w ochronie zdrowia w całym regionie wynosiły 26 milionów złotych, a jeden etap budowy szpitala szcuje się na 30 milionów złotych.
Dyrektor szpitala Włodzimierz Wielgus- mówi, że budowa nowej siedziby powinna być priorytetem dla ochrony zdrowia w województwie.
Niektóre pawilony mają po 90 lat.
Natomiast absurdem nazwał pojawiające się głosy, ze szpital ma być celowo doprowadzony do ruiny, tak aby można było łatwiej go sprywatyzować.
"Cały czas walczę aby budować nowy obiekt, tak aby dzieci były leczone w lepszych warunkach."- mówi dyrektor.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Czy-bedzie-nowy-szpitalik-dzieciecy,0a1c10fe44b4ff9c5af99a81bb81f710.html

  Szpital Dziecięcy - ul. Langiewicza
Sprzedadzą działkę, wybudują szpital
Artykuł dodany: 2009-08-25 13:35:05, ostatnia aktualizacja: 2009-08-25 13:37:45

Ogłoszono przetarg na koncepcję nowej siedziby Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Jak już informowaliśmy budynek ma powstać przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Obecnie funkcjonują tam dwa oddziały szpitalika; hematologiczno-onkologiczny oraz endokrynologiczno - diabetologiczny.
Projektanci przygotują także koncepcje rozbudowy ŚCO.

Dlatego Zarząd Województwa zdecydował, że zostanie ogłoszony jeden przetarg na obydwa zadania. Stanisław Góźdź dyrektor ŚCO informuje, że ogłoszenie w tej sprawie już się okazało.

Zarząd województwa zamierza budowę sfinansować m.in. z pieniędzy unijnych. Na ten cel zostałyby także przeznaczone dochody ze sprzedaży działki przy ulicy Langiewicza.

Chodzi o nieruchomość prawie 2 hektarową. Z jej sprzedażą nie powinno być kłopotu, bo deweloperzy nie raz pytali o taką możliwość - mówi dyrektor szpitala Włodzimierz Wielgus.

W starym budynku szpitala dziecięcego według wstępnych planów zarządu województwa, można stworzyć oddział paliatywny. Takich miejsc brakuje w województwie.

Nowy szpital dziecięcy miałby 250 łóżek.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Sprzedadza-dzialke-wybuduja-szpital,6306915fec0038e0025a459cb3f1e5a2.html

  Szpital Dziecięcy - ul. Langiewicza
Kolejny krok w kierunku rozbudowy szpitali

Rozstrzygnięto przetarg na przygotowanie koncepcji rozbudowy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i nowej siedziby dla Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Jak już informowaliśmy budynek ma powstać w pobliżu ŚCO. Obecnie już funkcjonują tam dwa oddziały szpitalika: hematologiczno-onkologiczny oraz endokrynologiczno-diabetologiczny.

Dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych ŚCO Wojciech Cedro informuje, że w przetargu wzięło siedem firm. Komisja konkursowa uznała, że najlepszą ofertę przedstawiła firma z Suchej Beskidzkiej. Za koncepcję trzeba będzie zapłacić ok. 170 tys. zł. W piątek zostanie podpisana umowa z biurem projektowym. Dokument powinien być gotowy 18 grudnia.

Zarząd województwa zamierza budowę sfinansować m.in. z pieniędzy unijnych. Jak informowaliśmy marszałek województwa Adam Jarubas zapowiedział, że pieniądze na ten cel mogą pochodzić również ze sprzedaży działki, która znajduje się przy ulicy Langiewicza. Chodzi o prawie 2 hektarową nieruchomość. Z jej sprzedażą nie powinno być kłopotu, bo deweloperzy nie raz pytali o taką możliwość władze placówki.

W starym budynku szpitala dziecięcego według wstępnych planów zarządu województwa można stworzyć oddział paliatywny. Takich miejsc brakuje w województwie. Nowy szpital dziecięcy miałby 250 łóżek. Koncepcje mają zostać przygotowane do 18 grudnia.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Kolejny-krok-w-kierunku-rozbudowy-szpitali,971048fc1c35ca5edf28dbf075fbb2bd.html

  Szpital Dziecięcy - ul. Langiewicza
Rozbudowa ŚCO i budowa szpitalika dziecięcego

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź, w imieniu zarządu województwa podpisał umowę na opracowanie koncepcji rozbudowy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz budowy nowej siedziby dla Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Jak informowaliśmy, siedziba szpitalika ma powstać w pobliżu ŚCO. Obecnie już funkcjonują tam dwa oddziały szpitalika.

Członek zarządu województwa Marek Gos podkreśla, że podpisanie umowy otwiera nową kartę w historii placówek medycznych w województwie świętokrzyskim. Jego zdaniem, to dobrze, że koncepcję opracuje firma spoza świętokrzyskiego, bo może dać to szansę na stworzenie ciekawego projektu. Przetarg wygrała firma z Suchej Beskidzkiej. Za pracę trzeba będzie zapłacić ok. 170 tys. zł.

Zarząd województwa zamierza sfinansować budowę m.in. z pieniędzy unijnych. Jak informowaliśmy, marszałek województwa Adam Jarubas zapowiedział, że pieniądze na ten cel mogą pochodzić również ze sprzedaży działki, która znajduje się przy ulicy Langiewicza. Chodzi o prawie 2 hektarową nieruchomość. Z jej sprzedażą nie powinno być kłopotu, bo deweloperzy pytali już o taką możliwość

http://www.radio.kielce.pl/page,,Rozbudowa-SCO-i-budowa-szpitalika-dzieciecego,ada3befe040296559360605062d8cb10.html

  Świętokrzyskie Centrum Onkologii, PET
Opóźnia się budowa onkohematologii

Miała się rozpocząć na początku tego roku, a tymczasem gotowa nie jest jeszcze koncepcja. Opóźnia się budowa ośrodka onkohematologii przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Rozstrzygnęliśmy już przetarg na koncepcję. To nie są proste sprawy, trzeba przygotować całą dokumentację i opracować plan - opowiada Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. Będzie to jeden z obiektów, które powstaną dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ośrodku mają być przeprowadzane m.in. przeszczepy szpiku kostnego, pomoc znajdą też chorzy na białaczkę. Obiekt pomieści 60 łóżek.

Prace miały rozpocząć się na początku tego roku, a na przyszły planowano ich zakończenie. - Pieniądze czekają. Czekamy na dokumentację i wtedy podpiszemy umowę - zapowiada Marek Gos, członek zarządu województwa. Wojciech Żelezik, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego, tłumaczy, że opóźnienia wiążą się z budową nowej siedziby szpitala dziecięcego przy ul. Artwińskiego. - Na jednej działce trzeba zmieścić kilka obiektów - wyjaśnia.

Z tego samego programu finansowana jest budowa oddziałów kardiochirurgii i neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Obie inwestycje już rozpoczęto.

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6711780,Opoznia_sie_budowa_onkohematologii.html

  szesciodniowka
Tragedia na Enduro - zginął motocyklista i pasażerka uno

ziem, ada 15-09-2004 , ostatnia aktualizacja 15-09-2004 12:49

Około godziny 11 na Białogonie doszło do tragicznego zderzenia motocykla
prowadzonego przez obywatela Holandii z fiatem uno. Nie żyje motocyklista i
pasażerka fiata, kierowca auta w stanie ciężkim leży w szpitalu.

Na ul. Łopuszańskiej rozpędzony motocykl Holendra wbił się w fiata uno,
prawie przepoławiając auto. Motocyklista nie miał szans - z rozległymi
obrażeniami, bez oznak życia trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na
Czarnowie. Na miejscu zginęła pasażerka uno. Do tego samego szpitala trafili
kierowca auta i druga pasażerka, oboje w wieku ok. 50 lat.

Kierowca w ciężkim stanie, nieprzytomny, z obrażeniami klatki piersiowej
leży na oddziale intensywnej terapii. Kobieta ma złamaną nogę, uraz głowy i
ogólne potłuczenia, ale jest przytomna.

Motocyklista miał 43 lata, był pracownikiem ekipy obsługującej zawodników
79. Drużynowych Mistrzostwa Świata w Rajdach Enduro, które rozgrywane są w
tym tygodniu w Kielcach.

Prawdopodobnie zawinił kierowca uno, który nie ustąpił motocyklowi
pierwszeństwa przejazdu.

zrodlo:
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,2286067.html

--

bartek be
url: http://ckf.kielce4u.com/
mail: http://tinyurl.com/shvq
blog: http://stirlitz.blog.as/

  tragedia w Kielcach
Roczna dziewczynka zmarła w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek ok. godz. 11 na drodze krajowej nr 73 koło Buska-Zdroju.
Z niewyjaśnionych przyczyn kierowany przez 33-letnią kobietę nissan zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z ciężarówką. Ranna została kobieta i jej roczna córeczka.

- Obie trafiły do szpitala. Niestety, dziecko zmarło, a stan matki jest ciężki - informuje Agnieszka Włodarska z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji.

Kierowca ciężarówki był trzeźwy.

?ródło: Gazeta Wyborcza Kielce
http://miasta.gazeta.pl/k...lo_dziecko.html

  Pierwszy raz od kilku lat pobrano w Kielcach narządy
Po raz pierwszy od czterech lat udało się w Kielcach pobrać organy do przeszczepów. Dzięki temu uratowano życie trzech osób.

[...]

- Najtrudniejsze było logistyczne zorganizowanie tego wszystkiego, m.in. transportu do Warszawy. W sprawę zaangażował się cały zespół - mówi dr Igor Szydłowski, koordynator do spraw przeszczepiania narządów w szpitalu wojewódzkim.

Pobraną od zmarłego wątrobę przeszczepiono mężczyźnie, któremu lekarze dawali zaledwie kilkanaście dni życia. - Rozmawiałem z kolegami, którzy przeprowadzili operację. Mówili, że przeszczep się przyjął - twierdzi Szydłowski. Nerki zostały przekazane 33-letniej kobiecie i 42-letniemu mężczyźnie.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Jan Gierada chwali zespół lekarski i bliskich zmarłego. - Trzeba pisać o takich decyzjach rodzin, bo dzięki takiej postawie po prostu można uratować życie innych - mówi dyrektor Gierada. [...]źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,5208838.html

  Koniec z wyścigami w Kielcach!
http://motoryzacja.interi...kielcach,932590

Poniedziałek, 25 czerwca (15:40)

Niespodziewanie rozegrana na początku czerwca na torze w Miedzianej Górze eliminacja wyścigowych mistrzostw Polski okazała się ostatnią imprezą rangi mistrzowskiej na tym obiekcie.

Prezydium Zarządu Automobilklubu Kieleckiego podjęło bowiem decyzję o zamknięciu toru ze względu na zły stan nawierzchni. Bezpośrednią przyczyną tej decyzji była ostra krytyka ze strony mediów - głównie kieleckich.

Jak powiedział INTERIA.PL prezes Automobilklubu Kieleckiego Krzysztof Tutak, w najgorszym stanie jest leśny odcinek toru. - Wylany tam asfalt ma już 30 lat. Sporadyczne używanie powoduje brak nagumowania, a tym samym zwiększoną śliskość i erozję. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo zawodników podjęliśmy decyzję o zamknięciu toru. Teraz skupiamy się na pozyskaniu funduszy potrzebnych do gruntownego odnowienia nawierzchni - powiedział Tutak.
Plany zakładają nie tylko wylanie nowego asfaltu, ale również poszerzenie leśnego odcinka toru. Sprawę komplikuje nieco fakt, że część toru stanowi odcinek drogi krajowej nr 74. Na stan nawierzchni tego odcinka Automobilklub nie ma wpływu, decyzję o remoncie mogą podjąć władze wojewódzkie.

- Istnieje możliwość pozyskania funduszy na remont odcinka leśnego z Unii Europejskiej. Obecnie przygotowujemy stosowny wniosek - mówi INTERIA.PL Krzysztof Tutak.

Na popularnym torze Kielce nie odbędą się więc żadne zawody zarówno w tym, jak i najprawdopodobniej przyszłym roku. Wyścigowe mistrzostwa Polski będą więc rozgrywane na jednym polskim obiekcie - torze w Poznaniu.

Ostatnie wyścigi na torze w podkieleckiej Miedzianej Górze odbyły na początku czerwca. Padający deszcz spowodował, że wielu zawodników nie radziło sobie na śliskiej nawierzchni. Doszło do kilku wypadków, dwie osoby postronne odwieziono na obserwację do szpitala. Później okazało się, że nie odniosły one poważniejszych obrażeń.

Źródło informacji: INTERIA.PL

  Unia Europejska a Rzeszów/podkarpacie
Miliony euro z RPO można wydać lepiej
Marszałek podkarpacki postawił na klasztorne ogrody i instytut teologiczny. W Lublinie za najważniejszą inwestycje uznano lotnisko, a w Kielcach drogi i szpitale.

Po publikacji Nowin na temat milionów euro, które zarząd województwa dał na budowę ogrodów przy klasztorze oo. Bernardynów i Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, nasi Czytelnicy nie kryli oburzenia. Odebraliśmy dziesiątki telefonów i maili.

- Rzeszowowi, bardziej od ogrodów dla zakonników, potrzeba np. przedszkoli i żłobków - denerwował się pan Jan.

Sprawdziliśmy jak pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego są wydawane w ościennych województwach: świętokrzyskim i lubelskim.

W Lublinie stawiają na lotnisko

- Na naszej liście projektów kluczowych jest cztery takie projekty - wyjaśnia Adrianna Iwan z zespołu prasowego urzędu marszałkowskiego w Lublinie. - Jest to budowa lotniska w Świdniku, budowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, modernizacja stadionu w Lublinie i budowa systemu informacji przestrzennej.

Województwo lubelskie, podobnie jak podkarpackie, ma do wydania z RPO ponad miliard euro (lubelskie - 1,156 mln euro, podkarpackie - 1,136 mln euro).
Przypomnijmy, że na podkarpackiej liście projektów kluczowych jest aż 32 pozycje.

Kielce na drogi i szpitale

Nieco mniej, bo ponad 725 mln euro dostanie województwo świętokrzyskie. Tu na liście projektów kluczowych znalazło się 19 pozycji.

- Są to głównie projekty drogowe i medyczne, m.in. remont szpitala uzdrowiskowego w Busku-Zdroju, modernizacja oddziałów szpitalnych w szpitalach regionu - mówi Iwona Sinkiewicz, rzecznik urzędu marszałkowskiego. - Pieniądze zostaną też przekazane na rewitalizację Starego Miasta w Sandomierzu i Kielcach, a także na budowę Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich na Świętym Krzyżu.I można....

  EKSTRAKLASA i wszystko co w niej piszczy.
Świętokrzyska policja wyjaśnia okoliczności, w jakich w nocy z piątku na sobotę - po meczu piłkarskim Kolporter Korona Kielce-Legia Warszawa - zginął 22-letni kielczanin a drugi został ranny - poinformowała rzeczniczka komendanta wojewódzkiego Karolina Stachura.

Tuż przed północą w sobotę, przy al. Solidarności w Kielcach doszło prawdopodobnie do bójki młodych mężczyzn, w czasie której 20-letni kielczanin został ugodzony ostrym narzędziem. Jednocześnie do stojącego na pobliskim skrzyżowaniu ulic auta podbiegł nieznany mężczyzna, który przez otwarte okno zadał kilka uderzeń ostrym narzędziem siedzącemu w samochodzie 22-latkowi. Ranny pasażer samochodu po przewiezieniu do szpitala zmarł - powiedziała rzeczniczka.

W wyniku interwencji policji, zatrzymanych zostało kilka osób, które prawdopodobnie uczestniczyły w tych zdarzeniach. Z powodu swojej nietrzeźwości nie były one jeszcze przesłuchiwane. Jedna z wersji przyjętych przez śledczych zakłada, że w obu zajściach mogli mieć swój udział pseudokibice.
Kod: Zaznacz całyhttp://fakty.interia.pl/kraj/polska_lokalna/news/kielce-w-nocy-zasztyletowano-22-latka,981309

Legia w Kielcach
Legioniści nie otrzymali oficjalnie biletów na mecz z Koroną, władze Korony nie zgodziły się też wpuscić legionistów "na własny koszt". Jednak ok 30 fanów zasiadło na trybunach stadionu w Kielcach. Przez większość meczu siedzieli cicho. Ujawnili się kilkanaście minut przed końcem meczu. Zostali zatrzymani po meczu przez policję i spisani:  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.
http://www.slowo.com.pl/kielce/?id=6008

Słowo, 11.04.2006

Prądem w serce!

KIELCE. Złośliwe i skomplikowane zaburzenia serca będą w Kielcach leczone za pomocą prądu! W Świętokrzyskim Centrum Kardiologii zostanie otwarta jedna z niewielu w Polsce poradnia elektrofizjologii. Pacjenci nie będą już czekać miesiącami na zabiegi.

Jedną z częstszych, a jednocześnie groźniejszych przypadłości naszego serca jest jego wadliwy rytm. Napady częstoskurczu, dodatkowe skurcze, tzw. "walenie" serca - wszystko to może doprowadzić do groźnych komplikacji z utratą przytomności włącznie. Taki rytm bardzo też osłabia serce i doprowadza do jej niewydolności. Ponieważ farmakologia nie zawsze jest skuteczna, współczesna medycyna znalazła inne rozwiązanie: prąd.

Zabiegi będą wykonywane zarówno przez kieleckich specjalistów, którzy przez kilka miesięcy szkolili się w najlepszych klinikach, jak i przez fachowców z Kliniki Kardiologii z Zabrza (wykonuje się tu około 800 ablacji rocznie), pod kierunkiem doc. Zbigniewa Kalarusa, wybitnego specjalisty od elektrofizjologii. Na początek ŚCK planuje około 200 zabiegów, z czasem ich liczba będzie rosnąć. Ma to ogromne znaczenie dla chorych z naszego regionu, którzy do tej pory na zbiegi musieli być wysyłani do innych ośrodków.

Ale elektrofizjologia, to nie tylko ablacja. To także wszczepianie specjalnych stymulatorów. Do tej pory lekarze ze świętokrzyskiej kardiologii umiejscawiali przede wszystkim tzw. rozruszniki jedno- i dwujamowe. Od kilku tygodni wykonują także wszczepienia bardziej skomplikowane, tzw. kardiowerterów i resynchronizatorów -

Na ratunek sercu
Doc. dr hab. Marianna Janion, ordynator Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii: - Ablacja - bo tak fachowo nazywa się ten zabieg - polega na wszczepianiu poprzez naczynia krwionośne specjalnej elektrody. Prąd wysokiej częstotliwości likwiduje ognisko nieprawidłowego rytmu i serce zaczyna pracować normalnie.

Potrzebny rentgen
Jan Gierada, dyrektor szpitala wojewódzkiego: - Sprzęt potrzebny do tych zabiegów gromadziliśmy systematycznie. Już w ubiegłym roku zakupiliśmy aparaturę za 370 tysięcy złotych. Teraz jeszcze bardzo potrzebny jest specjalny, przenośny rentgen do elektrofizjologii. A to koszt około 1,5 miliona złotych. Liczę jednak, że i te przeszkodę pokonamy.

Autor: Beata Alukiewicz

  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.


Kardiochirurgia w komplecie
25-11-2006

KIELCE. Coraz bliżej jest do otwarcia świętokrzyskiej kardiochirurgii. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z planem pierwsza operacja na otwartym sercu odbędzie się w Kielcach już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

To, co jeszcze niedawno wydawało się mrzonką, powoli staje się faktem. Prace nad otworzeniem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii oddziału kardiochirurgicznego są bardzo zaawansowane. Przede wszystkim jest już zespół operacyjny i pieniądze na przeprowadzanie operacji zastawek i wszczepiania by-pasów.

- Cały personel oddziału - od szefa, poprzez lekarzy, pielęgniarki, instrumentariuszki będzie pochodził z Krakowa - wyjaśnia Jan Gierada, dyrektor szpitala. - Ordynatorem zostanie dr Dariusz Pietrzyk z oddziału kardiochirurgii Akademii Medycznej w Krakowie.

Są już też ustalenia w sprawie finansowania zabiegów. Za operacje zastawek zapłaci Ministerstwo Zdrowia, a za wszczepianie by-pasów Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedynym problemem jest jeszcze dokupienie brakującego sprzętu.

- Chodzi o 4 miliony złotych - wyjaśnia Jan Gierada. - Wstępne założenia są takie, że większą część wydatkuje samorząd województwa, mniejszą POLCARD. Wszystko jednak jest na dobrej drodze.

W tej chwili rocznie prawie 500 pacjentów z naszego województwa musi kontynuować leczenie w Krakowie czy w innych ośrodkach. Jest to i kosztowne, i uciążliwe dla chorych. Od 2007 roku pacjent będzie miał zapewniony niemal pełny, kardiologiczny serwis. Tak, jak o tym mówił minister zdrowia, prof. Zbigniew Religa.

Czas na otwarte serce
Otwarcie kardiochirurgii jest kolejnym etapem rozwoju Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. Jeszcze kilka lat temu wielkim przełomem było zakładanie rozruszników, później pierwsze koronarografie i koronaroplastyki (zabiegi udrażniania tętnic). W tym roku uruchomiono pracownię elektrofizjologii, w której metodą małoinwazyjną usuwa się zaburzenia rytmu serca. Teraz przyszedł czas na zabiegi na tętnicach i otwartym sercu, między innymi na zakładanie by-pasów i operacje zastawek.

Beata Alukiewicz, alukiewicz@echodnia.eu

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=10&reg=1&id=40921

  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.

Po zawale na rehabilitację do Kielc

Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia doszedł do porozumienia z dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w sprawie prowadzenia przez lecznicę rehabilitacji kardiologicznej, stacjonarnej i dziennej.
Obecnie chorzy po zawałach, wszczepieniu zastawek czy by–passów nadal muszą być kierowani na terapię i rehabilitację kardiologiczną do szpitala uzdrowiskowego w Busku-Zdroju. Ale niebawem to się zmieni. Pacjenci z takimi schorzeniami, będą rehabilitowani w Kielcach. – Podpisaliśmy porozumienie z dyrektorem Gieradą z WSZ na prowadzenie rehabilitacji kardiologicznej dziennej, na stacjonarną musi być ogłoszony nowy konkurs, ponieważ poprzednie procedury już się zakończyły. Jednak w przeciągu miesiąca konkurs na rehabilitację kardiologiczną stacjonarną powinien być rozstrzygnięty a do tego czasu zabezpieczmy większą ilość łóżek w Busku–Zdroju – powiedział Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału NFZ. Jak podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Jan Gierada, wcześniejsza kwota, którą proponował fundusz była zbyt niska. Choć i tak do końca nie jest zadowolony z proponowanych mu warunków, jednak przystał na propozycję, bo kieruje się dobrem pacjenta. – Fundusz zwiększył stawkę o 110 tysięcy złotych. Wiem jak ważna jest rehabilitacja chorych na serce – podkreśla dyrektor lecznicy.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jedyną placówką, która podołała zadaniu, jakim jest uruchomienie rehabilitacji kardiologicznej, ponieważ posiada on od 1 czerwca bardzo dobrze wyposażony, z bardzo dobrą kadrą medyczną i fizjoterapeutyczną, oddział rehabilitacji.

źródło: wrota świętokrzyskie

  Negatywne akcenty - wandalizm!
Wg mnie temat nadaje się właśnie tutaj...

Miejski Urząd Pracy prawie gotowy do pracy
Artykuł dodany: 2008-12-16 15:18:38, ostatnia aktualizacja: 2008-12-16 15:32:05

Miejski Urząd Pracy w Kielcach rozpocznie pracę 2 stycznia. W budynku przy ulicy Szymanowskiego trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia instytucji. Miasto zdecydowało się na stworzenie urzędu, bo zdaniem przedstawicieli ratusza, bezrobotnym z Kielc potrzebny jest inny rodzaj pomocy niż bezrobotnym z powiatu ziemskiego - podkeśla sekretarza miasta Janusz Koza.

W przyszłorocznym budżecie na funkcjonowanie placówki zapisano 3 mln 600 tysięcy zł. Na mocy porozumienia podpisanego ze starostą miasto przejmie część pracowników z Powiatowego Urzędu Pracy a także część sprzętu.
Urzędnicy z MUP będą się zajmowali prawie jedenastoma tysiącami bezrobotnych, którzy mieszkają w stolicy województwa. Jak zapewnia Janusz Koza, w pierwszych dniach stycznia bezrobotni z Kielc będą mogli uzyskać pomoc jeszcze w obydwu placówkach.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że dyrektorem placówki zostanie pełnomocnik ds. utworzenia urzędu Halina Czernik. Wcześniej pełniła funkcję likwidatora Szpitala Miejskiego i dyrektora ZUS. Jej zastępcą zostanie Krzysztof Sławiński, który do tej pory jest zastępcą dyrektora wydziału edukacji i ochrony zdrowia kieleckiego ratusza.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Miejski-Urzad-Pracy-prawie-gotowy-do-pracy,097e05a644476b3857d0d961275d6e34.html

============================================

Jedna z gorszych bzdur jakie powstają w Kielcach z jeszcze głupszą argumentacją...

  Wybory 2006


Jak postawić "X", żeby głos był ważny

W niedzielę wybieramy władze gmin, powiatów i województwa. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 6 do 20.

W Kielcach, które są miastem na prawach powiatu, wyborcy otrzymają trzy kartki do głosowania, każdą w innym kolorze - różową z kandydatami na prezydenta miasta, białą z listami kandydatów do rady miejskiej i niebieską z listami kandydatów do sejmiku województwa. W pozostałych świętokrzyskich gminach obwodowe komisje wyborcze wydawać będą po cztery kartki - różową do wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta, białą do rady miejskiej lub gminy, niebieską do sejmiku województwa, a także żółtą do rady powiatu. Oto informacja, jak należy głosować, żeby głos był ważny.

Kielce

Wybory prezydenta - na różowej karcie należy postawić znak „X” w kratce obok nazwiska jednego wybranego kandydata; jeżeli postawimy znak „X” przy więcej niż jednym kandydacie lub nie postawimy przy żadnym, głos będzie nieważny.

Wybory do rady miejskiej - na białej karcie z listami kandydatów należy znaleźć listę tego ugrupowania, na które chcemy zagłosować, a następnie postawić znak „X” w kratce obok nazwiska jednego wybranego kandydata; postawienie znaków „X” przy nazwiskach kandydatów z różnych list lub niepostawienie żadnego znaku na karcie oznacza nieważny głos.

Wybory do sejmiku województwa - na niebieskiej karcie z listami kandydatów należy znaleźć listę tego ugrupowania, na które chcemy zagłosować, a następnie postawić znak „X” w kratce obok nazwiska jednego wybranego kandydata; postawienie znaków „X” przy nazwiskach kandydatów z różnych list lub niepostawienie żadnego znaku na karcie oznacza nieważny głos.

(...)

Gdzie głosować

W Kielcach głosowanie będzie się odbywać w 97 obwodowych komisjach wyborczych, w tym w 11 tzw. obwodach odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). Wyborcy głosują w obwodach właściwych dla miejsca stałego zamieszkania (wykaz i granice obwodów oraz adresy lokali wyborczych znajdują się na obwieszczeniach w urzędzie miasta i na tablicach przed lokalami wyborczymi).

Niepełnosprawnym mieszkańcom Kielc urząd miasta zapewnia dojazd do lokali wyborczych i powrót do domu. Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą składać zamówienia w dniu wyborów pod numerem telefonu 041 36 76 600 w godz. 8-19.

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3725388.html

P.S.
Jurku może by oznaczyć ten temat jako "przyklejony" na te parę dni do wyborów.

  ...i wylądował
Nie ma warunków dla ratunkowego Eurocoptera

Województwo świętokrzyskie nie jest na razie przygotowane na przyjęcie nowoczesnego helikoptera ratowniczego Eurocopter. Ma stacjonować w naszym regionie od lutego 2011 roku. Żeby można go w pełni wykorzystać, potrzebny jest remont bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Masłowie, a także dostosowanie lądowisk przy szpitalach.

Dyrektor Lotniczego Pogotowania Ratunkowego- Robert Gałązkowski mówi, że roboty w Masłowie, rozpoczną się już w tym roku. Początkowo wsparcie obiecywał zarząd województwa, teraz Pogotowie zapowiada, że samo sfinansuje prace, które mają przygotować bazę na przyjęcie Eurocoptera.

Budowa nowej bazy ma kosztować około 5- 6 milionów złotych i będzie współfinansowana z funduszy unijnych.

W przyszłości problemem może okazać się brak lądowisk przy szpitalach. Zdaniem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powinno być ich w świętokrzyskiem co najmniej pięć. Szpitale mogły wystąpić do Ministerstwa Zdrowia o pieniądze na modernizację lądowisk. Wiadomo, że zrobił tak Staszów - o czym informuje pracujący w tym szpitalu Marek Tombarkiewicz, wojewódzki konsultant do spraw medycyny ratunkowej. Jak mówi przebudowa lądowiska ma kosztować około pół miliona złotych.

Robert Gałązkowski twierdzi, że lista szpitali, które wystąpiły do ministerstwa o dofinansowanie modernizacji lądowisk będzie znana w tym tygodniu. Jego zdaniem na razie tylko jedno lądowisko w świętokrzyskiem, przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach nadaje się na przyjęcie Eurocoptera.

Jednak dyrektor szpitala w Sandomierzy Janusz Sikorski mówi, że wymogi spełnia także lądowisko, przy zarządzanej przez niego placówce. Jest ono m.in odpowiednio oświetlone.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Nie-ma-warunkow-dla-ratunkowego-Eurocoptera,97d26605772399e765fc5e900a5a3484.html

  Plany i przyszłość na kieleckich drogach
Gmina stara się o pieniądze na drogi 2008-12-04

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce: http://www.itv.kielce.eu/pl/artykuly/pokaz/749

Gmina Kielce złożyła dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego sześć wniosków o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego następujących inwestycji drogowych:

1. „Budowa węzła drogowego u zbiegu ulic: Armii Krajowej, Żelaznej, Grunwaldzkiej, Żytniej w Kielcach.”
2. „Rozbudowa ulic usprawniających powiązania komunikacyjne miasta Kielce: Rozbudowa ul. Zagórskiej (od ul. Szczecińskiej do ul. Prostej);
Rozbudowa ul. Wikaryjskiej (od dr. krajowej nr 74 do ul. Prostej)”
3. „Rozbudowa i przebudowa ulicy Piekoszowskiej na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do granic miasta (droga wojewódzka nr 786) w Kielcach
4. „Przebudowa i rozbudowa ul. Chęcińskiej w Kielcach na odcinku od ul. Karczówkowskiej do Krakowskiej”
5. „Rozbudowa ulic usprawniających powiązania komunikacyjne miasta Kielce - Rozbudowa ulicy Wapiennikowej wraz z rozbudową skrzyżowań”.
6. „Budowa drogi gminnej, przecznicy ul. Kusocińskiego dla obsługi Oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz Archiwum Państwowego w Kielcach

Projekty mające na celu poprawę dostępności komunikacyjnej Miasta i regionu do sieci dróg o charakterze krajowym i międzynarodowym, zgłoszone zostały do dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 w ramach Osi Priorytetowej 3 – Podniesienie jakości systemu komunikacyjnego regionu, Działania 3.1 - Rozwój nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym.

źródło: http://www.um.kielce.pl/pl/biuro_prasowe/aktualnosci/art2250.html

  Plany i przyszłość na kieleckich drogach
Będzie kładka dla pieszych na Grunwaldzkiej

W tym roku projekt, w przyszłym budowa. Miejski Zarząd Dróg ogłosił w środę przetarg na budowę kładki dla pieszych nad ulicą Grunwaldzką w Kielcach.
Kładka powstanie w miejscu przejścia dla pieszych na wysokości Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie. Drogowcy kilkakrotnie zmieniali organizację ruchu na niebezpiecznym odcinku ul. Grunwaldzkiej między ulicami Jagiellońską a Podklasztorną. Ostatnio, żeby zmusić kierowców do wolniejszej jazdy, wyłączyli z ruchu jeden pas jezdni, urządzając tam parkingi. Ustawili fotoradar, a przejście ograniczyli bramkami, które miały zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Nie do końca się to udało - w ubiegłym roku zginęła tam młoda dziewczyna.

Mieszkańcy miasta zaczęli domagać się zamontowania na tym odcinku sygnalizacji świetlnej. Ale światła nie staną. Miejski Zarząd Dróg w Kielcach zdecydował, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa kładki dla pieszych. - To najbezpieczniejsza forma przejścia. A tamtędy do szpitala przechodzi bardzo dużo ludzi. Wśród nich jest wiele osób starszych, schorowanych - mówi Piotr Wójcik, dyrektor MZD. Dla ich komfortu przystanek autobusowy zostanie ustawiony blisko kładki, zamontowane w niej będą także windy. - Przeniesiemy te z ulicy Źródłowej, bo tam nie jesteśmy w stanie upilnować ich przed chuliganami i regularnie nie działają. Tu nadzór będzie lepszy - zapowiada Wójcik.

Drogowcy równocześnie zlikwidują przejście dla pieszych na wysokości dawnego hotelu pielęgniarek. Nowa sygnalizacja pojawi się, ale przy wyjeździe z budowanej strażnicy. - Początkowo miała być tak zaprojektowana, że dyspozytor straży pożarnej włączałby zielone światło dla samochodów strażaków wyjeżdżających w ulicę Grunwaldzką. Teraz wyposażymy ją dodatkowo w przycisk dla pieszych. Przechodnie będą mogli zaświecić dla siebie zielone światło - wyjaśnia dyrektor Wójcik.

Projekt kładki gotowy ma być w drugiej połowie tego roku. Na przyszły rok MZD chce inwestycję wpisać do budżetu miasta.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6426718,Bedzie_kladka_dla_pieszych_na_Grunwaldzkiej.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4815182

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
7 milionów euro dla kieleckiego szpitala
Aktualizacja: 2008-10-22 19:27:41

Prawie 7 milionów euro dostanie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach na rozbudowę kardiochirurgii i budowę nowego obiektu dla oddziału neurochirurgicznego. Szpital w Starachowicach otrzyma natomiast 3 miliony euro na wyposażenie nowych obiektów.
Pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowy w tej sprawie zostaną podpisane jutro. Marcin Perz członek- zarządu województwa zauważył, jak ważne dla mieszkańców regionu będą inwestycje planowane przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Jak informował jego dyrektor Jan Gierada oddział kardiochirurgiczny w wyniku rozbudowy ma wzbogacić się o dwie nowe sale operacyjne, intensywną terapię i dodatkowe powierzchnię na łóżka dla pacjentów. Lepsze warunki czekają też w przyszłości chorych leczących się na neurochirurgii. To jedyny tego typu oddział w województwie. Teraz zajmuje powierzchnię 600 metrów kwadratowych. W nowym obiekcie będzie dwa i pół tysiąca metrów kwadratowych, na których powstaną dwie sale operacyjne, a liczba łóżek z dotychczasowych 32 wzrośnie do 50. Przetarg na realizację tych inwestycji miał być rozstrzygnięty w tym tygodniu został jednak na razie oprotestowany.
Jeśli chodzi o szpital w Starachowicach aktualnie trwają jego przenosiny do nowych obiektów. 3 miliony euro mają być przeznaczone na wyposażenie bloku operacyjnego i OIOMu oraz na doposażenie oddziału ratunkowego i zabiegowego- poinformowała dyrektor lecznicy Jolanta Kręcka.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,7-milionow-euro-dla-kieleckiego-szpitala,05eb482276b6d12f1fadcc8efa153ec4.html

  Inwestycje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Szpital na Czarnowie chce budować parking

Przybywa samochodów, a miejsc parkingowych jest tyle samo co kilkadziesiąt lat temu. Dyrektor szpitala na Czarnowie chce zmierzyć się z tym problemem i zapowiada budowę parkingu wielopoziomowego.

- Kiedyś samochodem przyjeżdżał tylko ordynator, teraz samochód ma każdy - podkreśla Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Przed szpitalem na działce przy ul. Grunwaldzkiej chciałby wybudować parking wielopoziomowy. Ten teren należy do miasta, obecnie dzierżawiony jest na parkingi prywatnym osobom. Dzierżawa wygasa pod koniec roku.

- Zaproponowałem prezydentowi Lubawskiemu, żeby przekazał nam ten teren. Na pewno będzie to z korzyścią dla społeczeństwa - podkreśla dyrektor Gierada.

Parking miałby 250 miejsc, jego koszt wstępnie oszacowano na 10 mln zł. - Personel szpitala mógłby korzystać z niego za darmo, ale rodziny chorych musiałyby płacić - mówi Gierada. Liczy, że do końca roku uda się załatwić wszystkie formalności związane z przekazaniem nieruchomości, potem zacznie się budowa. Obiekt byłby gotowy pod koniec przyszłego roku.

- Na pewno będę motywował dyrektora Gieradę do budowy parkingu wielopoziomowego. Im więcej miejsc parkingowych powstaje w Kielcach, tym lepiej - mówi prezydent Wojciech Lubawski. - Jeżeli zaczniemy współpracę i przekażemy działkę, musimy mieć część udziałów i zysku z parkingu - zastrzega.

Nie wiadomo jednak, czy pomysł Gierady zostanie zrealizowany, bo nieco inną koncepcję ma urząd marszałkowski, który jest właścicielem szpitala na Czarnowie. - Być może lepsza byłaby lokalizacja obok Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W sąsiedztwie planujemy budowę szpitala dziecięcego i tam również będą potrzebne miejsca do parkowania - wyjaśnia Marek Gos, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. Dodaje, że pacjenci i personel wszystkich trzech lecznic mogliby korzystać z jednego parkingu. Urząd ma już koncepcję, na jakich zasadach miałby być budowany. - My dalibyśmy działkę, a wykonawca pieniądze. Inwestor, który wybuduje obiekt, może później na nim zarabiać - mówi Gos. Tłumaczy, że zarząd województwa nie chciałby inwestować własnych pieniędzy w parking. - Wolimy przeznaczyć je dla samych szpitali - podkreśla.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6494523,Szpital_na_Czarnowie_chce_budowac_parking.html

  Urząd Marszałkowski - nowa siedziba
Zamiana pod budynek
Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskie powstanie prawdopodobnie przy ulicy Niskiej. Marszałek porozumiał się w tej sprawie z prezydentem Kielc.

W tym miejscu, na działce obok szpitali miejskiego i zakaźnego, może stanąć biurowiec Urzędu Marszałkowskiego. (Ł. Zarzycki)

Urząd Marszałkowski zamieni się z Urzędem Miasta w Kielcach na działki. Marszałek województwa chce budować siedzibę, bo nie dogadał się z wojewodą
Dosyć długo trwały starania Urzędu Marszałkowskiego o przejęcie budynku C2, w którym urząd się znajduje a którym zarządza wojewoda świętokrzyski.

WARUNKI, ŻE AŻ WSTYD

Warunki w nim nie są najlepsze (wiele okien pozabijanych), jest ciasno - lada dzień wyprowadza się Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, więc marszałek chciał siedzibę rozbudować.

- Wystąpiliśmy do wojewody o skomunalizowanie budynku C2, ale właśnie dostaliśmy ostateczną odpowiedź, że nie ma takiej możliwości - wyjaśnia Marcin Perz, członek Zarządu Województwa. - Nasze plany, by dobudować skrzydło i wspólnie z miastem wznieść wielopoziomowy parking nad obecnym parkingiem, rozsypały się - dodaje.

Ponieważ warunki w budynku są takie, że urząd, który zarządza miliardem euro, może mieć problemy z przejściem przez audyt, postanowiono poszukać miejsca pod nową siedzibę.

- Samorząd województwa dysponuje działką przy ulicy Jagiellońskiej, ale uważamy, że dla naszych klientów dotarcie tam byłoby zbyt kłopotliwe. Najlepiej, by Urząd Marszałkowski mieścił się w pobliżu Urzędu Wojewódzkiego i starostwa - mówi Marcin Perz.

O działkę odpowiedniej wielkości w centrum Kielc jest jednak bardzo trudno. - Zwłaszcza że nam zależy raczej na zamianie ziemi niż na kupnie - podkreśla.

ZNALEŹLI ROZWIĄZANIE

Wspólnie z Urzędem Miasta znaleziono jednak rozwiązanie, które zadowala obie strony.

W zamian za grunt przy Jagiellońskiej i budynek przychodni przy ulicy Karczówkowskiej, w którym miasto chce zrobić przedszkole, Urząd Marszałkowski może dostać działkę między szpitalem miejskim a wojewódzkim zakaźnym przy ulicy Niskiej. Otrzyma też lądowisko dla helikopterów przy szpitaliku i łącznik w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy.

Teraz zamianę w takim kształcie muszą zaaprobować radni miejscy i wojewódzcy. Jeśli oni wyrażą zgodę, marszałek zleci opracowanie koncepcji na zabudowanie działki.

- I wtedy okaże się, czy miejsce to jest wystarczające pod biurowiec, jeśli nie - będziemy szukać dalej terenu, a ta ziemia i tak nam się przyda - mówi Marcin Perz. - Musimy pospieszyć się także dlatego, że teraz mamy możliwość wyposażenia naszej siedziby za pieniądze unijne - podkreśla.

Echo dnia

  Szpital Dziecięcy - ul. Langiewicza
Szpitalik dziecięcy - nowy zamiast rozbudowy?

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Kielcach być może będzie miał nową siedzibę. Do tej pory planowano modernizację i rozbudowę dotychczasowych obiektów- teraz Zarząd Województwa zastanawia się, czy nie zbudować nowego budynku. Rozważana jest koncepcja by stanął on obok dotychczasowych pawilonów lecznicy przy ulicy Langiewicza.

Drugi wariant zakłada budowę nowych budynków przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Może też stać się tak, że władze województwa zostaną przy dotychczasowych planach. Marszałek Adam Jarubas mówi, ze decyzję zapadną niebawem. Marszałek stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce że, szpital nie może funkcjonować w obecnej kubaturze.

Członek zarządu województwa- Marek Gos przyznaje, że dotychczas mówiono jedynie o modernizacji istniejących obiektów. Z analiz wynika, że zarówno koszt rozbudowy istniejących obiektów, jak i powstania nowych budynków oscyluje wokół 70- 80 milionów złotych.

Marek Gos stwierdził, że każda z rozważanych koncepcji ma swoje plusy i minusy. Jeśli zarząd zdecyduje się na budowę nowych obiektów przestanie być aktualna dokumentacja dotycząca m.in.: stworzenia centrum ratownictwa dziecięcego. W jego skład wchodzić miały oddziały urazowy oraz intensywnej terapii. Poza tym dokumenty trzeba będzie opracowywać od nowa, co oznacza odsunięcie rozpoczęcia inwestycji.
Z drugiej strony, jak zauważył Marek Gos, żadne pieniądze włożone w modernizację dotychczas istniejących obiektów nie sprawią, że osiągnie się wymarzony standard. Pawilony szpitala powstały bowiem na początku XX wieku.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Szpitalik-dzieciecy-nowy-zamiast-rozbudowy,41dad43e9e7dbc8f890961148e46a37a.html

  Kielecki Obszar Metropolitalny
Kielce z Ostrowcem - metropolia staropolska

ziem
2008-09-23, ostatnia aktualizacja 2008-09-23 20:50

Grupę inicjatywną na rzecz utworzenia Staropolskiego Obszaru Metropolitalnego powołali wczoraj w Kielcach prezydenci i burmistrzowie Kielc, Ostrowca, Starachowic, Stąporkowa, Wąchocka, Kunowa i Suchedniowa.

Miasta te mają ze sobą współpracować w ramach obszaru metropolitalnego i korzystać ze wspólnych projektów w ramach ustawy, której projekt ma trafić pod obrady sejmu. - Mamy tu 700 tys. mieszkańców, czyli tyle co Trójmiasto. Odległość między Kielcami a Ostrowcem to nie problem, przecież z Torunia do Bydgoszczy jest jakieś 50 km i też tworzą metropolię - powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Miasta mają przede wszystkim współpracować gospodarczo, a wiodącą branżą ma być metalowa. - Stworzymy coś na wzór klastra. Trzeba szkolić fachowców w tej branży, promować nowoczesne technologie, informować się nawzajem - mówił Lubawski. Drugi obszar współpracy to służba zdrowia - szpitale mają koordynować tworzenie i rozwój specjalistycznych oddziałów. Kolejne pola współpracy to kultura, sport i hotelarstwo. Ale najważniejsze będzie dobre skomunikowanie miast. - Kiedy tylko zaczęły się prace nad drugim pasmem "siódemki" od strony Kielc, popyt na mieszkania w Skarżysku wzrósł dwukrotnie. Już niedługo przejazd zajmie 20 minut, to mniej niż pokonuje do pracy niejeden warszawiak - argumentował prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek.

Teraz do współpracy mają być zaproszeni starostowie. Grupa będzie też zabiegać o wsparcie marszałka województwa. Dokument o formalnym powołaniu Staropolskiego Obszaru Metropolitalnego ma powstać dopiero po wejściu ustawy w życie.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,5726509,Kielce_z_Ostrowcem___metropolia_staropolska.html

  [interia] Gosiewski przed prokuratorem ws. Włoszczowy
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4249705.html

Kłopoty z przesłuchaniem Gosiewskiego
Marcin Sztandera
2007-06-25, ostatnia aktualizacja 2007-06-25 12:08
Nie odbędzie się planowane na ten tydzień przesłuchanie Przemysława
Gosiewskiego w sprawie budowy peronu Włoszczowa Północ. Wicepremier nie może
znaleźć czasu, chociaż prawie każdy poniedziałek spędza w Kielcach.
- Ustalenie terminu przesłuchania jest dosyć trudne, bo wicepremier ma
bardzo napięty terminarz - przyznaje Sławomir Mielniczuk, rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej w Kielcach. By przyspieszyć postępowanie prokuratorzy
są nawet skłonni jechać do Warszawy. - Taką procedurę stosujemy, gdy osoba
przesłuchiwana ma bardzo mało czasu, pełni wysoka funkcję albo nie jest w
stanie dojechać do nas - wyjaśnia Mielniczuk.

Pierwotnie planowano, że przesłuchanie odbędzie się pod koniec czerwca. -
Mamy już sygnały, że bardziej realny jest początek lipca. Domyślamy się, że
premier jest bardzo zajęty, choćby w związku z protestami pielęgniarek -
twierdzi Mielniczuk.

Gosiewski regularnie, prawie każdy poniedziałek spędza w Kielcach. Za każdym
razem odwiedza rozgłośnie radiowe, telewizję i bierze udział w konferencjach
prasowych. Prokurator Mielniczuk wie o częstych wizytach wicepremiera w
Kielcach. - Wiem też, że wtedy ma bardzo napięty plan. A takie przesłuchanie
może trwać dosyć długo - mówi.

Wicepremier Gosiewski przyznaje, że umówienie terminu przesłuchania nie jest
rzeczą prostą: - Nie wiadomo ile może ono potrwać. Chciałbym, żeby
prokuratorzy mieli kilka godzin. Mnie też zależy, żeby to wszystko odbyło
się w miarę szybko. Termin ustala mój gabinet.

Dlaczego nie może zgłosić się do prokuratury w poniedziałek, gdy jest w
Kielcach? - Podczas moich wizyt mam napięty harmonogram i naprawdę trudno
zorganizować tak dzień, aby doszło do przesłuchania - mówi Gosiewski.

Kielecka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości i
narażenie na straty PKP przy okazji budowy słynnego peronu w całym kraju
peronu we Włoszczowie. 300-metrowy peron z kostki i antypoślizgowych płyt, z
oświetleniem, odwodnieniem, ogrodzeniem, obszernym parkingiem oraz wymiana
900-metrowego odcinka toru kosztowały ponad 3 mln zł. Doniesienie w tej
sprawie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej.

- Postępowanie jest cały czas w sprawie. Dobiega końca, ale jeszcze nie
można powiedzieć jak się zakończy - informuje Mielniczuk.

Wicepremier w poniedziałek 25 czerwca nie może być w prokuraturze bo ....

... o godz.8.20 bierze udział w audycji kieleckiego Radia Plus, o godz. 8.45
jest w Radiu Planeta, a o godz. 9.10 w radiu Fama. Na godz. 10 ma
zaplanowaną 45 minutową konferencję, nie może się ona przeciągnąć, bo już o
godz. 11 rozpoczyna się uroczyste otwarcie budowy węzła północ, czyli
obwodnicy Kielc w podkieleckiej Wiśniówce.

Potem wicepremier szybko wraca do centrum miasta, gdzie jak zazwyczaj w
poniedziałek od godz. 12.10 będzie gościem Radia Kielce. Godzinę później
weźmie udział w nagraniu programu 7 minut dla lokalnego oddziału TVP 3.
Zaplanowano, że skończy się ono o godz. 13.30, ale już o 14 zacznie się
kolejna konferencja, tym razem także z udziałem ministra Polaczka i
pracowników GDDKiA. Wizytę zakończy o godz. 15 spotkaniem z dziećmi z
Oddziału Onkologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w
Kielcach.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce


  Czy warto podróżować z krecikiem

To, ze zabrano kase i wladowana ja w szpital itp - uwazam - jako
mieszkaniec
Warszawy (ale nie Warszawiak - bo jak mi Warszawiacy powiedzili trzeba sie
tu urodzic ;) jest naganne.Tu sie zgadzam, tam nie powina isc kasa bo to strata jej na rzecz kolesiow
lokalnych.

Z drugiej strony jednak uwazam, ze zeby Warszawa dalej sie rozwijala -
trzeba rozwijac i region - w tym infrastrukture dojazdowa np do adomia
(nic
wiecej - wydaje mi sie, ze szybka kolej + dokonczenie dwupasmowki
rozwiazaloby sprawe).Ale tu bym dyskutowal. Wiem ze koszt wybudowania tylko drugiego toru Warka
Radom to kwota ok 500mln za te pieniadze mozna wybudowac spora czesc metra,
wyremontowac kilka wiaduktow w Wawie lub okolicy. Poza tym czlowieku do
Radomia jest 100km czy tego nie widzisz. Cala linia kolejowa do Rdomia to
smiech na sali, stan techniczny jest tak kiepski ze tam juz dawno powinni
zmienjszc predkosc. Zapytaj podroznych jakie sa tam problemy z
punktualnoscia pociagow. Tam sie nic nie da zrobic, poprostu nalezy zerwac
stare trowisko i polozyc nowy tor, a to jest cholernie drogie i malo
oplacalne. I co ci to da, przyjedzie taki Radomiak i bedzie stal w korkach w
Wawie, problem Wawy dalej bedzie istnial. Zobacz co sie dzieje z torami w
Wawie gdzie pracuja juz na granicy obciazenia, w centrum Wawy poc jada
20km/h i nie ma kasy na wymiane, a ty chcesz robic tory do Radomia, skad
kasa, to by chyba zjadlo budzet niejednego wojewodztwa. Kredyty z funduszy
hhmm ale je tez trzeba oddac a klopoty nie ubeda tylko ich jeszcze
przybedzie. W Radomiu korkow duzych nie ma. Poza tym z danych wynika [Gazeta
radomska]w Radomiu spada przyrost naturalny, juz teraz do szkol srednich
pojdzie mniej ludzi. Owszem zaraz powiesz ze to ci luddzie wlasnie beda
przyjezdzac do Wawy - ok niech przyjezdzaja, tylko ze i w Wawie juz nie ma
pracy zeby zarobic 1000/1500 zl tak latwo a bilet do Radomia kosztuje, poza
tym pociagi z Radomia nie sa wykorzystae w 50%, no moze ze trzy rano i
popolodniu, reszta tak srednio w 30-50%. O wiele wiecej ludzi podorozuje na
odcinku Radom-Kielce, Radom-Lublin i tam jest nawet wiecej Ex. Do Wawy jest
tylko jeden i juz jest problem bo sie to niektorym nieodoba. Zreszta jako
region uwazam ze wieksze szanse Radom mialby z Kielcami i Skarzyskiem, a tak
to chyba pozostanie w cieniu Wawy. Razem wiecej by dostali pieniedzy bo
mieliby duza reprezentatywnosc i zawsze argumenty, a bedac na mazowszu to
rekiny wzystko zgarna. Mysle ze Kielce wiecej zyskaja niz sam Radom. Coz
dziura w budzecie.
Co do "7" to ja nie widze potrzeby (oprocz obwodnicy w Bialobrzegach) jej
poszerzania jest do Grojca i to w zupelnosci wystarczy. Korki robia sie
dopiero w JAnkach a ta juz mowielm nic sie nie da zrobic. Wiec terazaby
wykorzystac dobrze kase trzeba inwestowac w Wawie i jej najblizszej okolicy.
Uffff ale sie rozpisalem. Ale to taka jest prawda, jasli ktos ma inna
napiszcie.
POZDRAWIAM


  PiStacja czyli Włoszczowa Północ
Kłopoty z przesłuchaniem Gosiewskiego

Nie odbędzie się planowane na ten tydzień przesłuchanie Przemysława Gosiewskiego w sprawie budowy peronu Włoszczowa Północ. Wicepremier nie może znaleźć czasu, chociaż prawie każdy poniedziałek spędza w Kielcach.

- Ustalenie terminu przesłuchania jest dosyć trudne, bo wicepremier ma bardzo napięty terminarz - przyznaje Sławomir Mielniczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. By przyspieszyć postępowanie prokuratorzy są nawet skłonni jechać do Warszawy. - Taką procedurę stosujemy, gdy osoba przesłuchiwana ma bardzo mało czasu, pełni wysoka funkcję albo nie jest w stanie dojechać do nas - wyjaśnia Mielniczuk.

Pierwotnie planowano, że przesłuchanie odbędzie się pod koniec czerwca. - Mamy już sygnały, że bardziej realny jest początek lipca. Domyślamy się, że premier jest bardzo zajęty, choćby w związku z protestami pielęgniarek - twierdzi Mielniczuk.

Gosiewski regularnie, prawie każdy poniedziałek spędza w Kielcach. Za każdym razem odwiedza rozgłośnie radiowe, telewizję i bierze udział w konferencjach prasowych. Prokurator Mielniczuk wie o częstych wizytach wicepremiera w Kielcach. - Wiem też, że wtedy ma bardzo napięty plan. A takie przesłuchanie może trwać dosyć długo - mówi.

Wicepremier Gosiewski przyznaje, że umówienie terminu przesłuchania nie jest rzeczą prostą: - Nie wiadomo ile może ono potrwać. Chciałbym, żeby prokuratorzy mieli kilka godzin. Mnie też zależy, żeby to wszystko odbyło się w miarę szybko. Termin ustala mój gabinet.

Dlaczego nie może zgłosić się do prokuratury w poniedziałek, gdy jest w Kielcach? - Podczas moich wizyt mam napięty harmonogram i naprawdę trudno zorganizować tak dzień, aby doszło do przesłuchania - mówi Gosiewski.

Kielecka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości i narażenie na straty PKP przy okazji budowy słynnego peronu w całym kraju peronu we Włoszczowie. 300-metrowy peron z kostki i antypoślizgowych płyt, z oświetleniem, odwodnieniem, ogrodzeniem, obszernym parkingiem oraz wymiana 900-metrowego odcinka toru kosztowały ponad 3 mln zł. Doniesienie w tej sprawie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej.

- Postępowanie jest cały czas w sprawie. Dobiega końca, ale jeszcze nie można powiedzieć jak się zakończy - informuje Mielniczuk.

Wicepremier w poniedziałek 25 czerwca nie może być w prokuraturze bo ....

... o godz.8.20 bierze udział w audycji kieleckiego Radia Plus, o godz. 8.45 jest w Radiu Planeta, a o godz. 9.10 w radiu Fama. Na godz. 10 ma zaplanowaną 45 minutową konferencję, nie może się ona przeciągnąć, bo już o godz. 11 rozpoczyna się uroczyste otwarcie budowy węzła północ, czyli obwodnicy Kielc w podkieleckiej Wiśniówce.

Potem wicepremier szybko wraca do centrum miasta, gdzie jak zazwyczaj w poniedziałek od godz. 12.10 będzie gościem Radia Kielce. Godzinę później weźmie udział w nagraniu programu 7 minut dla lokalnego oddziału TVP 3. Zaplanowano, że skończy się ono o godz. 13.30, ale już o 14 zacznie się kolejna konferencja, tym razem także z udziałem ministra Polaczka i pracowników GDDKiA. Wizytę zakończy o godz. 15 spotkaniem z dziećmi z Oddziału Onkologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

  Polak potrafi
Z cyklu "Tylko w Polsce"...

Lekarze uczą się, jak nie brać łapówek

Czy naręcze storczyków jest już łapówką? Co zrobić, gdy pacjent wpycha kopertę do kieszeni fartucha? Lekarze z kieleckiego szpitala wojewódzkiego już znają odpowiedzi na to pytanie. Dyrektor zafundował im szkolenie - jak nie dać się skorumpować.

W szkoleniu biorą udział prawie wszyscy pracownicy szpitala. Nie tylko ordynatorzy, lekarze i pielęgniarki, ale też kadra kierownicza, pracownicy księgowości i działu zamówień publicznych.

- Ostatnio jest nagonka na lekarzy. Ciągle słyszy się o podejrzanych czy aresztowanych przez policję pod zarzutem korupcji. A to nie do końca jest tak. Lekarz weźmie ten przysłowiowy koszyk jajek jako podziękowanie, nawet żeby nie zrobić komuś przykrości, a potem musi się z tego przed policją tłumaczyć.

Dlatego powinni się dowiedzieć, czym jest korupcja i jak się zachować, gdy pacjent chce coś wcisnąć do kieszeni - mówi Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Teoria i zajęcia praktyczne

Szkolenie trwa pięć godzin. Składa się z dwóch części. Wszyscy chcieli wziąć w nim udział, zorganizowano aż 12 grup po 30 osób.

- W pierwszej części zapoznajemy lekarzy z przepisami. Przedstawiamy elementy Kodeksu karnego, które dotyczą przestępstw korupcyjnych. Staramy się wytłumaczyć, że między okazaniem wdzięczności a korupcją jest cienka granica. Mówimy o konsekwencjach - tłumaczy Marek Kijak, emerytowany policjant, a wcześniej szef wydziału przestępczości gospodarczej kieleckiej policji, który prowadzi szkolenie.

Oprócz teorii będą też zajęcia praktyczne, czyli np. jak powiedzieć "nie" pacjentowi czy jego rodzinie, którzy chcą wręczyć kopertę.

- Chcemy pokazać też, jak należy się zachować, gdy do próby skorumpowania dojdzie - wyjaśnia Kijak.

Test na koniec kursu

Po zakończonym szkoleniu lekarze i pielęgniarki będą musieli napisać test. - Jak ktoś nie zda, będzie pisał do skutku - zapowiada dyrektor i dodaje, że jego zdaniem takie szkolenie powinno się zorganizować we wszystkich placówkach medycznych w kraju.

Lekarzom najbardziej przypadła do gustu ta część szkolenia, w której tłumaczono, jak odmówić wzięcia łapówki. - Nas nigdy w ten sposób nie szkolono. Możemy rozmawiać na tematy medyczne, bo w tym jesteśmy dobrzy, ale w obecnej sytuacji wiedza prawna też się przyda - mówi dr Robert Sarna.

Jeden z lekarzy szpitala wojewódzkiego, ordynator oddziału ortopedii, jest podejrzany o korupcję. Zarzut postawiono mu w styczniu. Policja wyprowadziła go z bloku operacyjnego tuż po zakończeniu zabiegu. Prokurator dwa razy występował o zastosowanie aresztu, ale sąd za każdym razem wniosek odrzucał. W ubiegłym tygodniu ordynator wrócił do pracy.

Sprawdź, co wiesz o korupcji

Przekupstwem jest:

a) załatwienie osobie pełniącej funkcje publiczne oczekiwanej znajomości towarzyskiej

b) przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej

c) przyjęcie wiązanki kwiatów i bombonierki

d) wzięcie biletów na mecz piłkarski

Przestępstwem jest:

a) częstowanie grochówką na mityngu wyborczym

b) udzielaniu na spotkaniu obietnic wyborczych

c) wręczanie butelek z napojami w zamian za stosowanie głosowania

d) wręczanie wyborcom gadżetów wyborczych

Przykładowe pytania z testu, który zaliczyć muszą lekarze Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach

Najtrudniejsze przed nimi - komentarz

"Szkolenie to betka. Ciekawszy będzie egzamin praktyczny" - SMS takiej treści otrzymałam od jednego z lekarzy, który słyszał o szkoleniu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. I chyba właśnie te słowa najlepiej opisują całą sytuację. W obecnej sytuacji, kiedy z jednej strony lekarze mówią o nagonce na służbę zdrowia, a pacjenci o wszechobecnym łapownictwie, pewnie większość medyków z chęcią wysłuchała, czym różni się "wyraz wdzięczności" od łapówki. Dla lekarzy nie jest problemem wzięcie udziału w szkoleniu czy napisanie testu. Prawdziwym sprawdzianem będzie dla nich każdy kolejny dzień na szpitalnym oddziale.

[gazeta.pl]

Normalnie powinniśmy to opatentować

  Kluczowe inwestycje w Świętokrzyskiem
http://www.infobus.com.pl/text.php?id=8826

Świętokrzyskie
Sektor

Nazwa projektu

Instytucja odpowiedzialna
za realizację

Wartość (w mln euro)
DROGI

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 786 na odcinku od granicy województwa w kierunku Włoszczowa-Łopuszno do Kielc
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich
34,0

Przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 766 –Obwodnica Pińczowa
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich
10,4

Przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 751 relacji Suchedniów –Ostrowiec Świętokrzyski wraz z budową obwodnicy m.Nowa Słupia
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich
11,7

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 728 na odcinku Jędrzejów-Końskie-granica województwa świętokrzyskiego
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich
42,8

Pętla Świętokrzyska etap 2 : w tym:
przebudowa drogi woj. nr 756 na
odc. Wólka Milanowska –Nowa
Słupia, - przebudowa drogi woj. nr
753 na odc. Huta Nowa –Wólka
Milanowska, - przebudowa drogi woj. Nr 752 na odc. Krajno I- Św. Katarzyna
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich
11,32

KOLEJE

Budowa łącznicy dla przewozów kolejowych łączącej linię NR 61 Kielce –Fosowskie w miejscowości Czarnca z linią Nr 4 Grodzisk Mazowiecki –Zawiercie /CMK/
PKP Polskie Linie Kolejowe Oddział Regionalny w Lublinie
10,0

Modernizacja linii kolejowej Nr 61 Kielce Fosowskie na odcinku Kielce - Czarnca
PKP Polskie Linie Kolejowe Oddział Regionalny w Lublinie
10,0

SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE

Kontynuacja „e-świętokrzyskie”–wspomaganie zarządzania, sieci lokalne
-
48,0
CENTRA TECHNOLOGII I INNOWACJI, INFRASTRUKTURA NAUKOWO-BADAWCZA
Fundusz pożyczkowo-poręczeniowy
Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii
25,0

ZDROWIE
Rozbudowa Szpitala Powiatowego w Opatowie
Starostwo Powiatowe w Opatowie
18,7

Rozbudowa Szpitala Miejskiego w Starachowicach
Starostwo Powiatowe w Starachowicach
15,39

Nadbudowa pawilonów A,B,C Szpitala o jedną kondygnację. Skrzydło C z przeznaczeniem na oddział Neurochirurgii
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach
7,55

Rozbudowa Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii o Kardiochirurgię
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach
6,45

Oddział Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach
6,8

Budowa Szpitala Onkologicznego w Kielcach –II etap
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach
41,06

REWITALIZACJA

Rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach, Gmina Kielce
11,12

Rewitalizacja Starego Miasta w Sandomierzu
Urząd Miejski w Sandomierzu

9,0

Nie mogłem wkleić tabeli, ale jakoś się połapiecie chyba w treści

  Szpital MSWiA-ul.Wojska Polskiego
Będzie nowy szpital MSWiA

Nowoczesny szpital z lądowiskiem dla helikopterów powstanie w Kielcach. Inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku.

- Działka przy ulicy Wojska Polskiego jest dość duża, dlatego możemy ją jeszcze zagospodarować i dostawić nowy budynek szpitala - mówi Robert Szpara, dyrektor szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach. Zastrzega, że inwestycja rozpocznie się dopiero wtedy, gdy uporządkowane zostaną sprawy własnościowe. - Ale jesteśmy na dobrej drodze. Porozumieliśmy się z prywatnymi właścicielami, a teraz prowadzimy rozmowy z urzędem miasta, by przekazał nam działki w wieczyste użytkowanie - mówi dyrektor Szpara.

Anna Ciulęba, rzeczniczka prasowa prezydenta Kielc, potwierdza, że taki wniosek został złożony. - Były niewielkie wątpliwości związane z wykorzystaniem terenu, bo nie cały zajmowały pomieszczenia, w których prowadzono działalność medyczną. Jeśli jednak dyrekcja szpitala przedstawi plany rozwoju, nie będziemy stać na przeszkodzie - zapewnia. Budowa nowego obiektu to jeden z elementów strategii rozwoju na lata 2007-2012, którą przygotowała dyrekcja placówki. - Zdajemy sobie sprawę, że nasze budynki nie są w najlepszym stanie technicznym, żeby dostosować je do wymogów unijnych, potrzebnych jest bardzo wiele zmian - informuje.

Plany są bardzo ambitne. - Zaraz po załatwieniu spraw związanych z gruntem ogłosimy przetarg na projekt nowego budynku. Myślimy też o lądowisku dla helikopterów, bo chcemy stworzyć w tamtym miejscu szpitalny oddział ratunkowy - tłumaczy dyrektor Szpara. Taki oddział rozładowałby duży ruch w jedynym przyjmującym pacjentów SOR, który działa przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Szpital na Czarnowie jest też jedynym w mieście posiadającym lądowisko.

W nowym budynku powstałyby blok operacyjny oraz oddział intensywnej terapii, zostałyby tam przeniesione także wszystkie oddziały ze szpitala MSWiA przy ulicy Ogrodowej.

Wtedy rozpocząłby się remont starej części szpitala. Dyrekcja chce potem rozszerzyć działalność medyczną. - Myślimy o stworzeniu m.in. oddziału rehabilitacyjnego. Chcielibyśmy uruchomić też całodobową poradnię ortopedyczno-urazową - informuje dyrektor szpitala MSWiA.

Po zakończeniu inwestycji w budynku przy ulicy Wojska Polskiego będą mieścić się oddziały szpitalne oraz administracja, natomiast przy ulicy Ogrodowej zostaną tylko oddziały pobytu dziennego.

Wszystko ma kosztować około 40-50 mln zł. Pieniądze mają pochodzić od organu założycielskiego, którym w tym przypadku jest MSWiA. Ministerstwo musi też zaakceptować projekt. Drugim źródłem finansowania mają być fundusze unijne.

Zanim rozpocznie się wielka budowa, obecny budynek przy Wojska Polskiego czekają zmiany. - Musimy dokończyć termomodernizację oraz wybudować windę. To są plany na najbliższe miesiące. Mamy już przygotowany wniosek o dofinansowanie - tłumaczy dyrektor.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

Chodzi o działkę przy przychodni obok KRUSu?

  Oddział Psychiatryczny na Stadionie - ul. Kusocińskiego
Budynki dla psychiatrii są gotowe
Aktualizacja: 2008-10-13 18:08:54

Inwestor odda w środę w pełni wyposażone obiekty dla oddziałów psychiatrycznych na kieleckim Stadionie. Budynki będą na razie puste. Nie wiadomo jak długo.
Zależy to m. in. od tego - jak długo potrwa wybudowanie drogi do nowego szpitala - tłumaczy członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Gos. Jednocześnie zastrzega, że koszty ogrzewania obiektów nie będą duże. Marek Gos nie zgadza się ze stwierdzeniem, że w tej sprawie brakuje koordynacji.

Adaptacja budynków na Stadionie na potrzeby szpitala kosztowała około 13- 14 milionów złotych. Przenosiny psychiatrii od lat budzą kontrowersję. Protestowali przeciw temu lekarze, pacjenci i ich rodziny. Sprzeciw tłumaczyli m.in. tym, że na Czarnowie są blisko inne szpitale, co ułatwia leczenie innych schorzeń u chorych psychicznie. Ostatnio przyczyną protestów były natomiast plany przyłączenia Szpitala Neuropsychiatrycznego do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Pracownicy boją się zwolnień. Marek Gos podkreśla, że jest jednak wiele argumentów za fuzją szpitali. Jak mówi chodzi m. in. o to, że Szpital Neuropsychiatryczny jest małą placówką, traci płynność finansową, a ponadto trzeba go doposażyć.
Zarząd województwa do planów połączenia szpitali wróci, gdy do szpitala na Stadionie będzie droga oraz gdy doprecyzowane zostaną kwestie pracownicze.

GALERIA:
źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Budynki-dla-psychiatrii-sa-gotowe,bd84d571eb545169442574c7313f7615.html

  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.

Kto stworzy w Kielcach oddział kardiochirurgii

Anna Roży, 20-02-2007

Minister zdrowia obiecał wczoraj pieniądze, ale wskazał lekarza, który ma tworzyć oddział. A ten na razie nie chce tego robić.

Oddział kardiochirurgii ma powstać w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Grunwaldzkiej. - W budżecie wojewody na ten cel zapisano w tym roku 2,5 mln zł - ogłosił wczoraj w Kielcach Przemysław Gosiewski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wraz z nim przyjechał minister zdrowia Zbigniew Religa. I przywiózł prezent: 3,5 mln zł na kielecką kardiochirurgię od kierowanego przez siebie ministerstwa w ramach narodowego programu POLKARD.

To nie oznacza, że pieniądze są już na koncie szpitala wojewódzkiego. - Kiedy szpitale je dostanie? - zapytaliśmy. - Wtedy, kiedy zobaczę, że to ma sens. To ma być oddział z prawdziwego zdarzenia, a nie żadna prowizorka. Gdyby się okazało, że wszystko w szpitalu jest dobrze przygotowane, pieniądze mogą wpłynąć na konto za kilka dni - stwierdził minister.

Obiecanych pieniędzy szpital jednak tak szybko nie dostanie. Wszystko przez konflikt dotyczący obsady oddziału.

Jak już pisaliśmy, Jan Gierada, dyrektor szpitala wojewódzkiego, któremu podlega Świętokrzyskie Centrum Kardiologii, od kilku miesięcy rozmawia z lekarzami, którzy mieliby stworzyć oddział kardiochirurgiczny. - Wysłałem oferty i rozmawiałem z wieloma lekarzami. Na stworzenie w Kielcach oddziału i pracę w nim zgodzili się lekarze z kliniki kardiochirurgii w Krakowie. Nie ukrywam, że to wstępna faza, ale od czegoś trzeba zacząć. Na początek do dyspozycji lekarzy byłaby sala operacyjna oraz sala pooperacyjna - mówi dyrektor Gierada. Dodaje, że gdyby miał pieniądze, mógłby ogłaszać przetargi na zakup sprzętu. Specyfikacje już są przygotowane, pomagali w tym lekarze z Krakowa.

Tymczasem minister Religa ma inną koncepcję tworzenia oddziału. Chce, by zadanie to powierzyć dr. Jackowi Wojarskiemu ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. - To świetny specjalista, wybitny kardiochirurg. On spotka się z dyrektorem szpitala, obejrzy szpital i podejmie decyzję, czy można tworzyć oddział - mówił na konferencji prasowej Zbigniew Religa.

Faworyt ministra czekał już na niego w szpitalu. Zbigniew Religa zapewnił lekarzy, że dr Wojarski będzie świetnym nabytkiem dla kieleckiej placówki. Sam kardiochirurg nie chciał oceniać szpitala. - Moim zdaniem na razie jest za wcześnie - odparł lakonicznie na pytanie, czy można tu tworzyć już oddział kardiochirurgii. Po spotkaniu z ministrem Religą i dyrektorem Gieradą lekarz nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Dr Jacek Wojarski jest z pochodzenia kielczaninem. Minister Religa podkreśla, że pierwszy raz zachęcał go do tworzenia kardiochirurgii w Kielcach, gdy ten zaprosił go do Kielc w 1995 roku.

Nieoficjalnie wiemy, że dr Wojarski wolałby rozpocząć pracę na oddziale dopiero po dobudowaniu w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii jeszcze jednego piętra. A ono może być gotowe dopiero w 2008 lub 2009 roku. W Regionalnym Programie Operacyjnym zaplanowano na to 4 mln euro, czyli ok. 16 mln zł. Tymczasem minister Gosiewski zapewnia, że oddział kardiochirurgii powstanie w tym roku.

Marszałek województwa Adam Jarubas zapewnia, że to, kto pokieruje oddziałem kardiochirurgicznym, powinno się wyjaśnić lada dzień. - To dlatego, że po spotkaniu z ministrem i obejrzeniem placówki dowiedzieliśmy się, że prace można rozpocząć bardzo szybko - podkreśla.

  Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.
Nowe karetki od resortu zdrowia

Dzięki unijnym dotacjom dostaniemy aż 14 nowych karetek. Takiej wymiany ambulansów medycznych nie było od wielu lat.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło właśnie wyniki konkursu dotyczącego ratownictwa medycznego pod nazwą "Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia". Na liście najlepszych projektów są dwa przygotowane przez placówki medyczne z regionu: Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach oraz szpital w Staszowie.

- Pod względem wysokości dofinansowania zajęliśmy drugie miejsce w kraju po Katowicach, którym przyznano 4,7 mln zł dotacji. A my za 4,3 mln zł będziemy mogli kupić 14 nowych samochodów do transportowania chorych, wyposażonych m.in. w nosze, defibrylatory i respiratory - wylicza Przemysław Poznański, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach.

Ambulansy będą rozdzielone między stacje pogotowia w całym województwie. - Gdzie trafią? To będzie zależało od potrzeb. Weźmiemy pod uwagę ostatnie awarie i wypadki komunikacyjne, które często zdarzają się nie z naszej winy - tłumaczy Poznański.

O skali całego przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że teraz pogotowie w całym regionie ma do dyspozycji nieco ponad 70 karetek.

Z zakupów cieszy się Marta Solnica, zastępczyni dyrektora świętokrzyskiego pogotowia. - Takiej wymiany ambulansów nie było od lat. Pamiętam, że w 2001 roku dostaliśmy dużą dotację z Ministerstwa Zdrowia, ale później sami finansowaliśmy zakup sprzętu. A teraz w ciągu dwóch lat trafi do nas 14 nowych samochodów. To bardzo duży zastrzyk - podkreśla.

Ambulans w pogotowiu służy średnio sześć, siedem lat. - Teraz większość naszych pojazdów ma po cztery lata. Chociaż o nie dbamy, to są o wiele bardziej wyeksploatowane niż zwykłe auta, bo przecież korzystamy z nich przez całą dobę 365 dni w roku - mówi wicedyrektor Poznański.

Dodaje, że zrobią wszystko, żeby jak najszybciej dostać nowy sprzęt. Jeden przetarg już rozstrzygnięto, a drugi zostanie ogłoszony pod koniec roku.

Dofinansowanie dostał również szpital powiatowy w Staszowie. Za milion złotych będzie mógł kupić trzy karetki. - W maju rozpoczniemy procedury przetargowe. Dwa ambulansy wymienimy, bo są już mocno wyeksploatowane, i wystarczy na to, żeby dokupić jeszcze jeden - wylicza Marek Tombarkiewicz, dyrektor lecznicy.

Wymiana jest konieczna, bo ostatni samochód kupili trzy lata temu. - Teraz będziemy mogli zrezygnować z 20-letniego mercedesa i 10-letniego forda, który ma 600 tys. przebiegu - tłumaczy Tombarkiewicz.

Dyrektor zaznacza, że może się pojawić problem z nowym sprzętem. - Ministerstwo przyznało dotacje na 300 nowych ambulansów. Obawiam się, że firmy nie nadążą z produkcją i mogą pojawić się kolejki - zwraca uwagę dyrektor.

Zakupy nowych ambulansów w 85 procentach zostaną sfinansowane z unijnych środków, resztę dołożą organy założycielskie placówek medycznych. W przypadku pogotowia jest nim urząd marszałkowski, a w przypadku szpitala starostwo w Staszowie

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6520154,Nowe_karetki_od_resortu_zdrowia.html

  Wzgórze Karscha
Pałacyk przy Ogrodowej na sprzedaż
Joanna Gergont

Koniec powolnego upadku jednego z ładniejszych budynków w Kielcach. Pałacyk przy ulicy Ogrodowej 3 zostanie sprzedany. Ale nie pójdzie tanio, bo miasto zrezygnowało z wysokiej bonifikaty.
- Budynek zostanie sprzedany z całą nieruchomością - to około 1930 m kw. Granica działki kończy się murkiem od ulicy Ogrodowej - informuje Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta w Kielcach.

Ponieważ jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków, na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami można go sprzedać z bonifikatą do 50 proc. Ale miasto bonifikatę jeszcze zmniejszyło. To dlatego, że - jak argumentowano w projekcie uchwały - nieruchomość położona jest w atrakcyjnym miejscu Kielc oraz ze względów na stan techniczny obiektu. - Z zewnątrz pałacyk wygląda fatalnie i wymaga remontu, ale jego stan techniczny jest dobry. To duży budynek, ma około 900 m kw. Na pewno natychmiast trzeba wymienić dach, okna i elewacje, lecz konstrukcja trzyma się dobrze. Zresztą gdyby było inaczej, sanepid nigdy nie dopuściłby, żeby mieściła się tam przychodnia, co do której wymogi sanitarne są znacznie wyższe niż w innych obiektach - mówi Krzysztof Miernik, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach.

Zdecydowano więc, że bonifikata wyniesie tylko 10 proc. od ceny sprzedaży ustalonej na przetargu.

- Komisja Gospodarki Komunalnej pozytywnie opiniowała uchwałę. Miasto nie ma środków, by nieruchomość wyremontować. Szkoda natomiast, by popadała w dalszą ruinę. Dzięki sprzedaży miasto pozyska środki do budżetu, a prywatny właściciel będzie mógł zainwestować - podkreśla Jarosław Karyś, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miejskiej w Kielcach.

Nowy właściciel musi się liczyć z tym, że wszelkie prace remontowe będzie musiał uzgadniać z konserwatorem zabytków. Pałacyk ma prawie 140 lat - powstał w 1869 roku.

Przez wiele lat zarządzany był przez RPGM i służył jako budynek mieszkalny. Potem wydzierżawił go szpital wojewódzki na Czarnowie. Trzy lata temu MZB wypowiedział umowę i przejął budynek, a następnie wynajął go przychodni stomatologicznej.

Miasto planowało sprzedać go już w 2004 roku, powstała nawet stosowna uchwała. Potem jednak na kilka lat zapadła cisza, brakowało ostatecznej decyzji o wystawieniu budynku na przetarg. Tymczasem jego stan techniczny z roku na rok był coraz gorszy. W ubiegłym roku pisaliśmy, że zagraża ludziom. Spękane mury nad jednym z frontowych okien groziły tym, że może ono w każdej chwili wypaść. MZB zabezpieczył więc budynek.

Zainteresowana kupnem pałacyku była spółka stomatologiczna, która nawet złożyła wniosek w tej sprawie do urzędu miasta. Wnioskowała o bezprzetargową sprzedaż nieruchomości.

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4614022.html